Przedstawiciele Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej wspólnie z katolikami modlili się w warszawskim kościele św. Alojzego Orione z okazji 15-lecia deklaracji o wzajemnym uznaniu ważności chrztu. Jednocześnie obchodzili jubileusz 15-lecia ekumenicznego stowarzyszenia "Effatha".
- Tej jedności bardzo pragniemy i o nią się modlimy - powiedział kard. Kazimierz Nycz podczas spotkania ekumenicznego, organizowanego po raz 165. przez stowarzyszenie "Effatha" w Warszawie. Modlitwa 11 wspólnot chrześcijańskich odbyła się w 15. rocznicę podpisania "Deklaracji o wzajemnym uznaniu chrztu świętego".
Bezprecedensowe wydarzenie, będące milowym krokiem na drodze ekumenii, wydarzyło się w roku wielkiego jubileuszu chrześcijaństwa. Było efektem wysiłków podejmowanych przez polskich ekumenistów od początku lat 80. ub. wieku. Dla uczczenia deklaracji podpisanej w 2000 r. przez Kościół katolicki i sześć Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej jeszcze tego samego dnia powstało Stowarzyszenie Pokoju i Pojednania "Effatha".
Powołane przez katoliczkę Danutę Baszkowską, od 15 lat organizuje modlitwy środowisk ekumenicznych w Warszawie. Ich stałym elementem jest wspólne czytanie Pisma Świętego, tematyczne konferencje głoszone przez zwierzchników i przedstawicieli 11 wspólnot chrześcijańskich oraz zwyczaj dzielenia się chlebem, będący wyrazem tęsknoty za jednością Stołu Eucharystycznego.
- Przez te lata wspólnie dawaliśmy świadectwo, że Chrystus jest niepodzielony - mówiła na początku spotkania D. Baszkowska, dziękując wszystkim, którzy przez 15 lat włączali się sercem i modlitwą w działania stowarzyszenia.
W modlitwie uczestniczyli m.in. bp Jerzy Samiec z Kościoła ewangelicko-augsburskiego, abp Jeremiasz, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej z Kościoła prawosławnego, bp Edward Puślecki, honorowy zwierzchnik Kościoła metodystycznego, ks. Henryk Dąbrowski z Kościoła polskokatolickiego, ks. Karol Babi z Kościoła starokatolickiego mariawitów i bp Zdzisław Tranda z Kościoła ewangelicko-reformowanego.
Jubileuszowemu spotkaniu przewodniczył bp Rafał Markowski. - Jeden jest Pan, jeden chrzest i jedna wiara - mówił, cytując temat spotkania, zaczerpnięty z Listu św. Pawła do Efezjan. - Jeden jest Pan, który przyjął naturę ludzką, by objawić swoje oblicze człowiekowi. Jedna jest też wiara, która wiąże nas relacją miłości z Chrystusem, i jeden chrzest, w którym Bóg obdarza człowieka godnością swojego dziecka. Niech Kościół stanie się przestrzenią otwarcia na innych braci - modlił się główny celebrans.
Rozważając temat spotkania, abp Jeremiasz, prezes PRE, zwrócił uwagę na zadania, jakie stawia przed chrześcijanami Chrystus.
- Człowiek ochrzczony jest wyposażony do walki przeciw władzom świata ciemności. Sam chrzest jest tajemnicą, która przywraca człowiekowi jego miejsce w świecie. Zbawiciel nakazał iść nam do wszystkich narodów, zanurzać ich w wodzie w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego oraz nauczać. To trudne zadania, ale Chrystus zapewnia, że jest z nami aż do skończenia świata - mówił przedstawiciel Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
- Musimy być razem w dawaniu świadectwa wobec świata szarpanego coraz większymi konfliktami - mówił na zakończenie spotkania kard. Nycz, metropolita warszawski.
Ekumeniczne spotkania stowarzyszenia "Effatha", organizowane wspólnie z warszawskim oddziałem PRE oraz parafią orionistów, odbywają się każdego 23. dnia miesiąca o godz. 19 w kościele przy ul. Lindleya 12.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.