Przedstawiciele Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej wspólnie z katolikami modlili się w warszawskim kościele św. Alojzego Orione z okazji 15-lecia deklaracji o wzajemnym uznaniu ważności chrztu. Jednocześnie obchodzili jubileusz 15-lecia ekumenicznego stowarzyszenia "Effatha".
- Tej jedności bardzo pragniemy i o nią się modlimy - powiedział kard. Kazimierz Nycz podczas spotkania ekumenicznego, organizowanego po raz 165. przez stowarzyszenie "Effatha" w Warszawie. Modlitwa 11 wspólnot chrześcijańskich odbyła się w 15. rocznicę podpisania "Deklaracji o wzajemnym uznaniu chrztu świętego".
Bezprecedensowe wydarzenie, będące milowym krokiem na drodze ekumenii, wydarzyło się w roku wielkiego jubileuszu chrześcijaństwa. Było efektem wysiłków podejmowanych przez polskich ekumenistów od początku lat 80. ub. wieku. Dla uczczenia deklaracji podpisanej w 2000 r. przez Kościół katolicki i sześć Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej jeszcze tego samego dnia powstało Stowarzyszenie Pokoju i Pojednania "Effatha".
Powołane przez katoliczkę Danutę Baszkowską, od 15 lat organizuje modlitwy środowisk ekumenicznych w Warszawie. Ich stałym elementem jest wspólne czytanie Pisma Świętego, tematyczne konferencje głoszone przez zwierzchników i przedstawicieli 11 wspólnot chrześcijańskich oraz zwyczaj dzielenia się chlebem, będący wyrazem tęsknoty za jednością Stołu Eucharystycznego.
- Przez te lata wspólnie dawaliśmy świadectwo, że Chrystus jest niepodzielony - mówiła na początku spotkania D. Baszkowska, dziękując wszystkim, którzy przez 15 lat włączali się sercem i modlitwą w działania stowarzyszenia.
W modlitwie uczestniczyli m.in. bp Jerzy Samiec z Kościoła ewangelicko-augsburskiego, abp Jeremiasz, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej z Kościoła prawosławnego, bp Edward Puślecki, honorowy zwierzchnik Kościoła metodystycznego, ks. Henryk Dąbrowski z Kościoła polskokatolickiego, ks. Karol Babi z Kościoła starokatolickiego mariawitów i bp Zdzisław Tranda z Kościoła ewangelicko-reformowanego.
Jubileuszowemu spotkaniu przewodniczył bp Rafał Markowski. - Jeden jest Pan, jeden chrzest i jedna wiara - mówił, cytując temat spotkania, zaczerpnięty z Listu św. Pawła do Efezjan. - Jeden jest Pan, który przyjął naturę ludzką, by objawić swoje oblicze człowiekowi. Jedna jest też wiara, która wiąże nas relacją miłości z Chrystusem, i jeden chrzest, w którym Bóg obdarza człowieka godnością swojego dziecka. Niech Kościół stanie się przestrzenią otwarcia na innych braci - modlił się główny celebrans.
Rozważając temat spotkania, abp Jeremiasz, prezes PRE, zwrócił uwagę na zadania, jakie stawia przed chrześcijanami Chrystus.
- Człowiek ochrzczony jest wyposażony do walki przeciw władzom świata ciemności. Sam chrzest jest tajemnicą, która przywraca człowiekowi jego miejsce w świecie. Zbawiciel nakazał iść nam do wszystkich narodów, zanurzać ich w wodzie w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego oraz nauczać. To trudne zadania, ale Chrystus zapewnia, że jest z nami aż do skończenia świata - mówił przedstawiciel Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
- Musimy być razem w dawaniu świadectwa wobec świata szarpanego coraz większymi konfliktami - mówił na zakończenie spotkania kard. Nycz, metropolita warszawski.
Ekumeniczne spotkania stowarzyszenia "Effatha", organizowane wspólnie z warszawskim oddziałem PRE oraz parafią orionistów, odbywają się każdego 23. dnia miesiąca o godz. 19 w kościele przy ul. Lindleya 12.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.