W Światowy Dzień Chorych na Trąd w katedrze wrocławskiej odprawiono Mszę św. w intencji zarażonych i ich rodzin. Tego dnia Caritas Archidiecezji Wrocławskiej rozpoczyna akcję "Adopcja Serca".
Polega ona na objęciu opieką materialną i modlitewną konkretnego dziecka z Ośrodka Rehabilitacji Trędowatych "Jeevodaya".
– „Jeevodaya”, czyli nowy świt, założyli Polacy i do tej pory nasi rodacy tam pracują. Co roku na świecie na trąd zapada ok. 250 tys. ludzi, w tym połowa właśnie w Indiach – mówi Paweł Trawka z wrocławskiej Caritas. „Jeevodaya” obejmuje opieką ok. 500 dzieci od 1 do 12 klasy, których rodzice są trędowaci i dlatego ich pociechy nie mogą uczęszczać do szkoły czy znaleźć pracy.
"Adopcją Serca" objęte są wszystkie dzieci przebywające w placówce - mieszkające w internacie dzieci pochodzące z kolonii dla trędowatych, dzieci pracowników ośrodka, sieroty szczególnej troski oraz absolwenci, którzy dzięki pomocy "Jeevodaya" mogą kontynuować naukę na kursach zawodowych i uniwersytetach.
– 20 lat mieszkałem w Indiach i widziałem ten wielki problemem, jakim jest trąd. W warunkach europejskich tę chorobę można bez problemu wyleczyć, ale tam wiąże się to jeszcze z degradacją społeczną i opuszczeniem przez rodziny. Do tego dochodzi skrajna bieda trędowatych i nagle ich piętno zamienia się w horror – wyjaśnia Harish Batra, Hindus mieszkający w Polsce od 34 lat.
Aby w realny sposób pomóc chorującym i cierpiącym mieszkańcom Indii, wystarczy skontaktować się z wrocławską Caritas (e-mail: wroclaw@caritas.pl lub tel.: 71/327 13 00). Można też przyjść osobiście (ul. Katedralna 7 we Wrocławiu) od poniedziałku do piątku w godz. 8–15. Osoby, które zechcą wesprzeć dzieło "Jeevodaya", otrzymają piękny kalendarz na 2015 rok oraz szczegółowe informacje. Natomiast rodzice adopcyjni odbierają od swoich podopiecznych korespondencję, zdjęcia i informacje o postępach w nauce.
– W Indiach nikt osobami trędowatymi nie chce się zajmować, nawet lekarze. Środowisko uważa, że to ich osobiste cierpienie i nie trzeba podejmować leczenia – mówi H. Batra. A naprawdę niewiele potrzeba, aby wyleczyć tę uciążliwą zakaźną chorobę. Współcześnie nie powinna ona być zagrożeniem dla ludzi. Niewiele osób wie, że szacowany koszt wyleczenia całkowitego nie osiąga horrendalnych sum, ponieważ wycenia się go na ok. 100 dolarów.
Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.