Ojciec Święty postanowił, że publiczna uroczystość wręczenia paliuszy nowym arcybiskupom - metropolitom odbywać się będzie od tej pory w ich diecezjach, a nie jak dotąd w Watykanie.
Pisze o tym na łamach pisma amerykańskich jezuitów „America” Gerard O'Connell. Ceniony watykanista powołuje się na list wystosowany 12 stycznia b.r. przez mistrza papieskich ceremonii liturgicznych, ks. prał. Guido Mariniego do nuncjuszy apostolskich na całym świecie. W dokumencie wskazano, że taka forma tej uroczystości będzie sprzyjała w znacznym stopniu udziałowi Kościoła lokalnego w ważnym wydarzeniu jego życia i historii. Ponadto nowy zwyczaj ma też krzewić proces synodalności w Kościele katolickim, na który tak wielki nacisk kładzie obecny papież.
Mistrz papieskich ceremonii liturgicznych przypomniał, że paliusz jest symbolem jedności zwierzchników prowincji kościelnych z Następcą św. Piotra. Jest też symbolem jurysdykcji arcybiskupa metropolity w jego diecezji oraz innych diecezjach jego prowincji kościelnej. Dodał, że Franciszek podjął tę decyzję po długim namyśle oraz wysłuchaniu różnych opinii. Postanowił, że paliusze będą błogosławione podczas Mszy św. w uroczystość świętych Piotra i Pawła, ale nakładane przez nuncjuszy apostolskich w diecezjach nowych arcybiskupów - metropolitów. Będą oni jednocześnie zaproszeni do koncelebrowania Eucharystii 29 czerwca z papieżem w Watykanie. Na jej zakończenie otrzymają prywatnie paliusze z rąk Ojca Świętego. Następnie nuncjusz określi z zainteresowanym arcybiskupem-metropolitą datę uroczystości w jego diecezji.
Paliusz arcybiskupi jest szeroką okrągłą wstęga nakładaną na ramiona, której dwa końce spływają na plecy i piersi. Ozdabia go sześć krzyżyków wykonanych z czarnej wełny.
W Monrowii wylądowali uzbrojeni komandosi z Gwinei, żądając wydania zbiega.
Dziś mija 1000 dni od napaści Rosji na Ukrainę i rozpoczęcia tam pełnoskalowej wojny.
Są też bardziej uczciwe, komunikatywne i terminowe niż mężczyźni, ale...
Rodziny z Ukrainy mają dostęp do świadczeń rodzinnych np. 800 plus.
Ochrona budynku oddała w kierunku napastników strzały ostrzegawcze.
Zawsze mamy wsparcie ze strony Stolicy Apostolskiej - uważa ambasador Ukrainy przy Watykanie.