O tym jak bez stresu i skrępowania rozmawiać o seksie z naszymi pociechami opowiadał w niekonwencjonalny i przystępny sposób Marek Babik.
Prelegent określił pewne granice wiekowe, które wyznaczane są przez stosunek dziecka do seksualności. Skupił się on na okresie od 0 do 12 lat, gdy młody człowiek zbiera informację o kwestiach dotyczących seksu. Z biologicznego punktu widzenia natomiast jest to czas ciszy. Jak dziecko gromadzi wiedzę? Zadaje pytania, ale nie tylko. Wypracowuje jeszcze drugi sposób. - Nasi najmłodsi podejmują różne zachowania i obserwują wnikliwie reakcje otoczenia, a potem na tej podstawie zbierają informacje, choćby w zakresie, co im wolno, a czego nie - wyjaśnia M. Babik.
Zaproszony gość podkreślił przed zebranymi, że nie istnieje wychowanie wolne od światopoglądu. Nie można udawać, że jest się neutralnym, ponieważ wtedy oszukujemy przede wszystkim samych siebie. Działanie zgodnie ze swoimi przekonaniami nie może uchodzić za nic złego. - Pamiętajmy, że rodzic nie ma obowiązku wszystkiego wyjaśniać, choć nie wpadajmy od razu w zaniedbanie. Jeżeli pytanie Cię krępuje, odeślij dziecko do dobrych źródeł, wskaz ciekawy i kompetentny materiał oraz zapewnij, że tam znajdzie lepszą odpowiedź - wyjaśniał tutor.
Wychowanie seksualne z pewnością nie powinno być spychane na dalszy plan. Dzieci prędzej czy później, a jak sugeruje Marek Babik, raczej prędzej, zaczną dociekać pewnych rzeczy. Warsztaty we Wrocławiu miały także charakter praktyczny. Rodzice musieli jednym zdaniem odpowiadać na potencjalne wątpliwości, które mogą postawić przed nimi dzieciaki. Padły m.in. pytania: „Co to znaczy, że Jolka wpadła, do czego wpadła?”, „Kto to jest pedofil?”, „Dlaczego Ania nie ma siusiaka, zgubiła podczas zabawy?”, „Co to jest pęknięty kondom?”, „Dlaczego sprzedają prezerwatywy o różnych smakach?”.
- Trzeba zrozumieć, że czasem nie da się dziecku pewnych rzeczy wytłumaczyć, gdyż nie posiada ono w mózgu naszego kontekstu. Patrzy innymi kategoriami. Zawsze, kiedy prowadzę warsztaty, zwracam uwagę na fakt, że bardzo często za pytaniami o seks kryją się pytania o miłość, które mogą nas mocno zaskoczyć. Wtedy wychodzi ta inność myślenia dziecka, które postrzega świat w kategoriach otwartości - podsumował swoje wystąpienie Marek Babik.
Następnie od razu podał własny przykład z życia. – Syn kiedyś ni stąd ni zowąd zapytał mnie: „Co to jest prezerwatywa?”. Wyjaśniłem więc mu, że to taka gumka, którą mężczyźni zakładają na siusiaka, żeby nie mieć dzieci, jak się z żoną przytulają. Natychmiast padło kolejne pytanie: „A czy Ty też tak robisz, bo nie chcesz mieć dzieci?”. Zdębiałem. Ale szybko zapewniłem go, że zawsze chciałem mieć jego i jego rodzeństwo. On tej troskliwej odpowiedzi wtedy potrzebował.
Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.