Pożar, który wybuchł w sobotnie popołudnie mocno uszkodził nawierzchnię mostu i tunel, w którym biegły instalacje. Stan konstrukcji muszą ocenić specjaliści z Politechniki Warszawskiej. Most zamknięty jest do odwołania.
Dopiero po 12 godzinach akcji udało się strażakom ugasić ogień, który strawił część drewnianej podbudowy Mostu Łazienkowskiego. Pożar wybuchł w sobotę ok. godz. 16. Straż Pożarna nie wyklucza podpalenia, bo płomienie przeniosły się na przeprawę z palących się desek składowanych po stronie praskiej. Na moście trwała właśnie wymiana podestów technicznych.
W związku z pożarem został całkowicie wstrzymany ruch pojazdów i pieszych w obie strony na odcinku od Wisłostrady do Wału Miedzeszyńskiego. Na szczęście nikt nie ucierpiał.
- Pożar był trudny do opanowania, bo tliły się izolacje instalacji poprowadzonych pod mostem - tłumaczył wczoraj komendant główny straży pożarnej gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz.
Zbudowany jest z elementów stalowych i żelbetowych podpór. Ale ma także elementy drewniane, m.in. podesty techniczne. Pod mostem biegną magistrale ciepłownicze i gazowe. Te ostatnie zostały odcięte. Pożar ok. godz. 21 dotarł do połowy przeprawy. Dziś stan konstrukcji ocenią specjaliści m.in. z Politechniki Warszawskiej. Już wiadomo, że wymienić trzeba kilkaset metrów asfaltu i nawierzchni bitumicznej, a to oznacza co najmniej kilkutygodniowe utrudnienia komunikacyjne.
W związku z pożarem Mostu Łazienkowskiego ZTM informuje o zmianach w kursowaniu autobusów linii 138, 141, 143, 151, 182, 188, 502, 514, 520, 523, 525 i N25. Autobusy komunikacji miejskiej skierowano na trasę objazdową: al. Stanów Zjednoczonych - Wał Miedzeszyński - most Poniatowskiego - Wioślarska - Solec - al. Armii Ludowej. Wyłączone zostały przystanki: Torwar 01, 02; Wał Miedzeszyński 01, 02; oraz Kryniczna 01.
Most Łazienkowski to jedna z najważniejszych przepraw w Warszawie. W ciągu godziny przejeżdża nią z Pragi do Śródmieścia ponad 7 tys. pojazdów. Most ma 423 metry długości i jest częścią Wisłostrady. Do podobnego pożaru doszło na nim w 1975 r.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.