Popiół się sypie, a kiszki marsza grają

Taki klimat Środy Popielcowej. I siedzi człowiek, i główkuje, po co to wszystko właściwie?

Od czasu do czasu przy takich okazjach spieramy się z żoną, jak to właściwie jest, bo przecież kiedy Pan Bóg stwarzał świat, nic nie mówił o tym, że człowiek ma jeść mięso, a dzisiaj z tego niejedzenia robi się wielkie wyrzeczenie. I żona powiada, że w Księdze Rodzaju Bóg jasno powiedział: "Oto wam daję wszelką roślinę przynoszącą ziarno po całej ziemi i wszelkie drzewo, którego owoc ma w sobie nasienie: dla was będą one pokarmem" (Rdz. 1, 29).

Ja na to, że jest też taki fragment: "Oto zwierzęta, które możecie jeść: wół, baran, koza, jeleń, gazela, daniel, koziorożec, antylopa, bawół i kozica. Możecie jeść wszelkie zwierzę o rozdzielonym kopycie, to jest parzysto rozłożonej racicy, i które przeżuwa" itd (Pwt 14, 3-20). A ponadto: "Pan Zastępów przygotuje dla wszystkich ludów na tej górze ucztę z tłustego mięsa, ucztę z wybornych win, z najpożywniejszego mięsa, z najwyborniejszych win" (Iz 25, 6). No skoro Pan Bóg przygotuje...

I w trakcie tych pół poważnych debat w końcu żona wygrała, zwracając uwagę, że te wszystkie zapiski o tym, że można mięso jeść, to materiał spisany już po grzechu pierworodnym. Być może mięsożerność faktycznie jest jednym ze skutków grzechu, tylko tak bardzo nam to spowszedniało, że już w ogóle się o tym nie myśli. No i czy w związku z tym jestem w stanie na stałe zrezygnować z pysznej wołowinki, karkóweczki albo chociaż szaszłyczka?

A tymczasem mamy taki fragment:

"Krowa i niedźwiedzica przestawać będą przyjaźnie,
młode ich razem będą legały.
Lew też jak wół będzie jadał słomę". (Iz. 11, 7)

To już zapowiedź nowych czasów, świata przemienionego przez Mesjasza. Świata, w którym nie tylko nie będzie zjadania siebie nawzajem, ale też - co istotniejsze - nie będzie nawet cienia tęsknoty za tym, co być może kalekie w naszej naturze.

I tak wśród kulinarno-biblijnych dywagacji, na które na pewno wpływ ma pusty żołądek, dochodzę do wniosku, że właśnie po to jest post, by uświadomić sobie, co jest moją skazą, próbować ją eliminować i cieszyć się z tego, że choć teraz przychodzi mi to z wielkim trudem, to kiedyś nadejdzie chwila ostatecznego oczyszczenia. Jak dla mnie perspektywa jest bardzo pociągająca.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Celestyna Ka
  18.02.2015 18:52
  Ciekawa dyskusja, tylko jak wobec powyższych cytatów biblijnych wytłumaczyć fakt, że pewne gatunki zwierząt zjadają inne zwierzęta? Czy to jest wina człowieka? Przecież zanim zaistniał człowiek to istniały zwierzęta.Czy wszystkie z tych zwierząt były roślinożerne? No i wreszcie czy sam Jezus był wegetarianinem lub weganinem? Nigdzie w Piśmie Świętym nie jest o tym napisane. Nie ma takiej wypowiedzi Jezusa w której zakazywał by On swoim uczniom i ziomkom jedzenia mięsa, choćby przez wzgląd na miłość do stworzeń (tak poza tym to "Jesteście ważniejsi niż wiele wróbli"). Nawet opis Zmartwychwstałego Jezusa, w którym je On rybę nie stanowi, moim zdaniem, dostatecznej przesłanki by twierdzić, że Jezus nigdy nie tknął mięsa i w związku tym każdy człowiek powinien był nigdy nie jeść mięsa. A i do św. Piotra Bóg powiedział, że może jeść zwierzęta.Mięso to nie grzech.
 • Marianna
  20.02.2015 11:11
  Prawdopodobnie, niezależnie od tego, co genderowcy prawią, mężczyźnie potrzeba więcej białka, co praktycznie oznacza więcej mięska, a kobiecie więcej pysznych, kolorowych warzyw, na widok których chłop przeważnie krzyczy, że nie jest królikiem. A zarówno chłopy jak i baby jakoś sobie do tych uwarunkowanych biologicznie upodobań potrafią dorobić odpowiednie teorie - choćby i na podstawie świętych tekstów.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  2°C Poniedziałek
  dzień
  3°C Poniedziałek
  wieczór
  1°C Wtorek
  noc
  0°C Wtorek
  rano
  wiecej »