W Koszalinie zakończyło się spotkanie Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.
ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość
Bp Edward Dajczak podczas spotkania z Radą Krajową KSM
Z delegatami na obrady Krajowej Rady KSM spotkał się także bp Edward Dajczak. Ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej przewodniczył Mszy św. w sobotę 28 lutego. W homilii zwrócił uwagę na wymiar apostolski KSM.
- Każdy z nas ludzi ochrzczonych jest równocześnie głosicielem Ewangelii. Jesteśmy uczniami-misjonarzami. Między tymi dwoma pojęciami jest jedność. Dlatego musimy wyjść na ulicę i głosić Jezusa - wzywał bp Dajczak.
Odnosząc się do specyficznej sytuacji diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, która powstała na Ziemiach Odzyskanych, przez co ludzie w niej mieszkający ciągle nie są w niej zakorzenieni i nie czują takiego związku z tradycją i Kościołem, jak w innych częściach Polski, biskup powiedział: - Nie można ciągle czekać, że ludzie do nas przyjdą. My już na nic nie czekamy. W różnych częściach Polski można jeszcze się łudzić, że da się w duszpasterstwie jechać na tym samym, co przed wiekami. My już złudzeń nie mamy. Wiemy, że trzeba szukać nowych sposobów i form głoszenia Ewangelii, że trzeba do kolejnego pokolenia zupełnie inaczej podchodzić. Nie myślę tylko o nastolatkach, ale też o ludziach w wieku 30, 40 lat, którzy też życie przeżywają w zupełnie inny sposób. Musimy więc poszukiwać nowych dróg, żeby siać.
Hierarcha zwrócił uwagę słuchaczy na fakt, że obowiązek głoszenia Ewangelii wynika również z tego, że bycie chrześcijaninem jest niczym nie zasłużoną łaską. - Jesteśmy ludźmi, którzy mieli szczęście znaleźć się w takiej, a nie innej rodzinie, wspólnocie, która pomogła nam wierzyć w Jezusa. Głosząc, idziemy więc jako ci, którzy mieli szczęście do tych, którzy może mieli go mniej, nie omijając też naszych nieprzyjaciół. Ale iść do innych z miłością Jezusa możemy tylko wtedy, kiedy sami mamy ją w sercu i potrafimy się nią cieszyć. Musimy ciągle wracać do tej miłości, ciągle jej doświadczać - mówił bp Dajczak.
Na spotkaniu po Mszy św. młodzi mieli okazję rozmowy z biskupem i zadawania pytań. Biskup dzielił się doświadczeniami związanymi z różnymi akcjami ewangelizacyjnymi. Mówił m.in. o "Przystani z Jezusem" organizowanej przy okazji festiwalu muzyki transowej "Sunrise" w Kołobrzegu. Młodzi pytali o ewangelizację, ale także o sprawy bieżące, jak choćby o to, jak właściwie podchodzić do konfliktu we wschodniej Ukrainie.
Obrady Krajowej Rady KSM zakończyły się w niedzielę 1 marca. - Cieszę się, że to spotkanie mogło tym razem odbyć się u nas. Mam nadzieję, że Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w naszej diecezji będzie się dalej rozwijało. W tej chwili mamy już kilkanaście oddziałów - mówi ks. Andrzej Zaniewski, asystent kościelny KSM w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, które przygotowało spotkanie. W posługę podczas obrad Krajowej Rady zaangażowały się osoby z oddziałów KSM z Zegrza Pomorskiego, Słupska i Wałcza.
W całej Polsce do KSM należy ponad 15 tys. członków. Są to osoby do 30 roku życia.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.