Reklama

Papież przestrzega przed duchowym wygodnictwem

Przed duchowym wygodnictwem i łatwym katolicyzmem bez zobowiązań przestrzegał dziś Papież Koreańczyków. W związku z trwającą wizytą ad limina koreańskiego episkopatu w Bazylice Watykańskiej o godz. 17 odprawiona została Msza dla wspólnoty koreańskiej.

Reklama

Na początku liturgii w bazylice pojawił się Ojciec Święty, by osobiście powitać przybyłych. W improwizowanym przemówieniu zwrócił uwagę na dwie rzeczy, przede wszystkim na rolę laikatu. Przypomniał, że przez dwa wieki Kościół w Korei opierał się wyłącznie na świeckich. Również i dziś powinni być oni odważni jak ich poprzednicy, świadomi tego chwalebnego dziedzictwa – mówił Papież.

W drugiej części przemówienia Franciszek nawiązał do przykładu koreańskich męczenników. „Proszę was – powiedział – nie poddawajcie się. Uważajcie na duchowe wygodnictwo. Uważajcie, bo diabeł jest przebiegły”.

Aby wyjaśnić, na czym polega to niebezpieczeństwo, Franciszek opowiedział historię japońskich męczenników. Zanim poddani zostali torturom i zaproponowano im apostazje, oprawcy pozwalali im doświadczyć wszelkich wygód. Mieszkali w pięknym domu, dobrze jedli, żyli w dobrobycie. Ich prześladowcy czynili to, aby „zmiękczyć ich wiarę, aby zasmakowali w wygodach. I dopiero wtedy proponowali im apostazję” – mówił Papież. Przypomniał, że niektórzy poddawali się tej pokusie, inni wytrwali w wierze aż do śmierci.

„Nie chcę być prorokiem – mówił dalej Franciszek – ale to samo może się stać również z wami. Jeśli nie będziecie się rozwijać dzięki sile waszej wiary, gorliwości, miłości do Jezusa Chrystusa, jeśli zmiękniecie, przyjmiecie takie łatwe chrześcijaństwo, to wasza wiara podupadnie. Jak już wspomniałem, diabeł jest przebiegły, będzie wam to proponował. Religijne wygodnictwo. Dobrzy katolicy, ale tylko do pewnego stopnia. I pozbawi was siły. Nie zapominajcie, proszę, że jesteście synami i córkami męczenników. Gorliwości apostolskiej się nie negocjuje. Jesteście Kościołem męczenników. I to jest obietnica dla całej Azji. Idźcie naprzód. Nie poddawajcie się. Dość duchowej światowości. Dość łatwego katolicyzmu bez gorliwości. Dość religijnego wygodnictwa. Miłość do Jezusa Chrystusa, umiłowanie krzyża i umiłowanie waszych dziejów!” – mówił Franciszek do Koreańczyków.

***

Swą ubiegłoroczną wizytę w Korei przypomniał Papież, spotykając się z tamtejszymi biskupami, przybyłymi z wizytą ad limina Apostolorum. W przekazanym im przesłaniu powrócił jeszcze do beatyfikowanych podczas niej 124 koreańskich męczenników. Nawiązał do faktu, że pierwszymi katolikami w tym kraju byli przez długi czas wyłącznie ludzie świeccy.

„Jeszcze zanim ich wiara znalazła pełny wyraz w życiu sakramentalnym Kościoła, ci pierwsi koreańscy chrześcijanie nie tylko rozwijali swą osobistą relację z Jezusem, ale nieśli go innym, niezależnie od klasy czy stanu społecznego – podkreśla Franciszek. – Żyli też we wspólnocie wiary i miłości, jak pierwsi uczniowie Chrystusa. Swą miłość Boga i bliźniego wypełniali aż do końca, oddając dobrowolnie własne życie”. Ojciec Święty wskazuje, że ta pierwsza wspólnota chrześcijańska Korei pozostawiła swoim rodakom i całemu Kościołowi piękne świadectwo życia chrześcijańskiego.

To, czego oni przez to uczyli, „nadaje się szczególnie do zastosowania w naszych czasach, kiedy mimo postępów techniki i przekazu jednostki są coraz bardziej odizolowane, a wspólnoty osłabione – pisze Papież do koreańskich biskupów. – Jakże ważne jest zatem, abyście współpracowali z księżmi, zakonnikami i zakonnicami oraz liderami świeckimi w waszych diecezjach dla zapewnienia, że parafie, szkoły i ośrodki apostolatu będą autentycznymi miejscami spotkania. Chodzi o spotkanie z Panem, który uczy nas kochać i otwiera nasze oczy na godność każdej osoby, oraz o spotkanie z innymi, zwłaszcza ubogimi, starcami, zapomnianymi, jacy są wśród was”. Nawiązując do Azjatyckiego Dnia Młodzieży, w którym uczestniczył w Korei, Franciszek stwierdza: „Kiedy rozmawiamy z młodymi ludźmi, stawiają nam oni wyzwanie, byśmy dzielili się prawdą o Jezusie Chrystusie jasno i w sposób, który mogą zrozumieć. Weryfikują też autentyczność naszej wiary i wierności”.

Wraz z koreańskim episkopatem wizytę ad limina odbywa jedyny biskup Mongolii, prefekt apostolski Ułan Bator Wenceslao Padilla. W swym przesłaniu Papież zwraca uwagę, że niewielka wspólnota katolicka na ogromnym terytorium tego azjatyckiego kraju jest ewangelicznym ziarnkiem gorczycy, które stale wzrasta.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
5°C Piątek
dzień
5°C Piątek
wieczór
5°C Sobota
noc
4°C Sobota
rano
wiecej »

Reklama