Szmaragdowa potańcówka, celtyckie wróżby, filmy, koncerty i warsztaty tańca irlandzkiego - to niektóre z atrakcji, jakie czekają od piątku na mieszkańców Poznania podczas Dni św. Patryka. Obchody święta patrona Irlandii potrwają do 17 marca.
W programie Dni św. Patryka jest m.in. nauka stepowania, oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży. Święto irlandzkiego patrona w Poznaniu odbywa się od 12 lat. Jest okazją do poznania kultury tego kraju i samego św. Patryka, który w V wieku przyniósł Irlandii chrześcijaństwo.
Justyna Mazurek-Schramm z Fundacji Kultury Irlandzkiej powiedziała PAP, że impreza przyciąga co roku kilkaset osób. "W tym roku na specjalne zaproszenie Pubu Tanner's przyjadą do Poznania muzycy z Irlandii, których będzie można usłyszeć nie tylko na koncertach w pubie, ale także w Muzeum Archeologicznym oraz w najbliższą niedzielę podczas wielkiej, szmaragdowej potańcówki" - dodała.
Tegoroczne obchody będą miały w dużej mierze charakter edukacyjny. Fundacja prowadzi trzy projekty dla szkół, przedszkoli oraz filii bibliotek dziecięcych i młodzieżowych. W uczestniczących w projekcie szkołach odbędą się specjalne prelekcje.
Do organizacji irlandzkiego święta włączyło się Muzeum Archeologiczne w Poznaniu. W sobotę na całe rodziny będzie czekał program specjalny z warsztatami rysowania staroirlandzkich wzorów i opowieściami o celtyckich wróżbach i wierzeniach, celtyckim horoskopie oraz mitach. Dla młodzieży i dorosłych przygotowano wykłady i prezentacje np. o "Ofiarach bagiennych w kulturze Celtów" i "Legendzie Zielonej Wyspy".
"Z postacią św. Patryka wiąże się cała masa legend. Czasami Patryk przypomina bardziej jakiegoś pogańskiego herosa niż biskupa. Walczył z druidami, wygnał z Irlandii wszystkie węże - symbol grzechu i zła. Używając trójlistnej koniczynki tłumaczył Irlandczykom na czym polegał dogmat o Trójcy Św." - powiedziała Mazurek-Schramm.
17 marca to rocznica śmierci św. Patryka, który zmarł w 493 roku. Jest to ponadto jedyna pewna data z życia świętego. W Irlandii ten dzień to uroczyste parady, koncerty, zabawy taneczne, podświetlone na zielono budynki i wielka radosna zabawa oraz msze za ojczyznę.
Dni św. Patryka organizowane są pod honorowym patronatem Ambasady Irlandii w Polsce i Konsula Honorowego Irlandii w Poznaniu. Wydarzenia związane z patronem Irlandii będą się odbywały także w Kaliszu, Trójmieście, Lublinie, Zamościu i Krasnymstawie.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.