Postępująca militaryzacja Krymu

Jeden z liderów Tatarów krymskich Refat Czubarow ostrzegł we wtorek w Parlamencie Europejskim w Brukseli, że militaryzacja Krymu, zajętego rok temu przez Federację Rosyjską, postępuje bardzo szybko. Apelował też, by Zachód nie zapominał o Krymie.

Czubarow, przewodniczący Medżlisu, samorządu Tatarów krymskich, był gościem wtorkowej debaty w podkomisji Parlamentu Europejskiego ds. bezpieczeństwa i obrony na temat militaryzacji Krymu i sytuacji Tatarów krymskich w rok po aneksji półwyspu przez Rosję.

Jak powiedział, krwawe walki wokół Ługańska i Doniecka na wschodzie Ukrainy w minionych miesiącach odwróciły uwagę od Krymu. W uzgodnionym w Mińsku porozumieniu w sprawie zawieszenia broni na wschodniej Ukrainie w ogóle nie wspomina się o sytuacji na Krymie.

"Politycy zastanawiają się nad utrzymaniem sankcji wobec Rosji i uzależniają to od sytuacji na wschodniej Ukrainie, ale nikt nie mówi już o Krymie" - powiedział Czubarow.

Tymczasem - dodał - "spełniły się najgorsze obawy". "Władze rosyjskie rozwinęły aparat represji (...) Zduszono wszelkie aspiracje Tatarów krymskich" - powiedział Czubarow, opowiadając o szantażowaniu członków Medżlisu czy zaginięciach młodych działaczy tatarskich. Według niego zagrożony jest też język mniejszości, a w kwietniu - jak twierdzi Czubarow - władze mają zamiar zamknąć jedyny kanał nadający w języku krymskotatarskim.

"Konflikt rosyjsko-ukraiński rozpoczął się od aneksji Krymu i może się zakończyć tylko wówczas, gdy aneksja ta zostanie odwrócona" - powiedział Czubarow.

Według niego bardzo szybko postępuje militaryzacja Krymu, głównie na północy, gdzie - jak twierdzi Czubarow - instalowany jest obecnie zaawansowany system wystrzeliwania pocisków. Broń sprowadzana jest na Krym droga morską, lecz aby można było to przeprowadzić sprawniej, Rosja potrzebuje korytarza lądowego - ostrzegł Czubarow.

Ambasador Ukrainy przy UE Kostiantyn Jelisiejew ocenił z kolei, że można mówić nawet o groźbie "nuklearyzacji Krymu". "To ogromne zagrożenie dla pokoju i stabilności w całej Europie" - powiedział Jelisiejew. Zaapelował, by Unia utrzymała swoją politykę sankcji wobec Rosji do czasu, aż Ukraina odzyska całe swoje terytorium, włącznie z Krymem.

16 marca 2014 r. na Krymie odbyło się referendum, które doprowadziło do oderwania półwyspu od Ukrainy i przyłączenia go do Rosji. Zachód i Kijów potępiają aneksję jako złamanie prawa międzynarodowego, Moskwa przedstawia ją jako sprawiedliwość dziejową.

Dwa dni po referendum, w którym przyłączenie Krymu do Federacji Rosyjskiej poparło 97 proc. głosujących, prezydent Rosji Władimir Putin podpisał stosowny traktat, przez co należący do Ukrainy półwysep i Sewastopol (jako miasto o znaczeniu federalnym) stały się oficjalnie częściami państwa rosyjskiego.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
6°C Piątek
wieczór
4°C Sobota
noc
5°C Sobota
rano
8°C Sobota
dzień
wiecej »