Do opieki nad osobami starszymi zachęca Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego w przesłaniu do wyznawców dżinizmu z okazji ich święta Mahavir Jayanti. Obchodzą je oni w przypadające w tym roku 2 kwietnia urodziny jednego z założycieli tej indyjskiej religii, Wardhamany Mahawiry, który żył w VI wieku przed Chrystusem.
„W wielu społeczeństwach świata ludzie mają skłonność do odrzucania starców – czytamy w watykańskim przesłaniu do dżinistów. – Niepokojący jest fakt, że liczni starcy, zwłaszcza chorzy i samotni, są opuszczani przez rodziny i krewnych, uważani za problem i ciężar, skąpi się im kontaktu i opieki. Papież Franciszek słusznie podkreśla, że społeczeństwo, które odrzuca starców, nosi w sobie wirus śmierci, jest bez przyszłości i nadziei. Zapewnienie opieki starcom to priorytet dla wszystkich i wiążący imperatyw etyczny dla każdego rządu. „Wszystkie religie przedstawiają obowiązki, jakie dzieci mają wobec swoich rodziców i osób starszych aż do końca ich życia” – zwraca uwagę watykańska dykasteria. Przypomina biblijne przykazanie „Czcij ojca swego i matkę swoją”. Wskazuje, że również dżinizm „kładzie wielki nacisk na szacunek dla życia. Gdy chodzi o istoty ludzkie, oznacza to promowanie godności każdej osoby i wszystkiego, co się z tym wiąże”.
„Coraz częstszy brak troski ludzi młodych o starców i tendencja do uchylania się od synowskiej odpowiedzialności za rodziców i dziadków są zatem wezwaniem dla nas wszystkich” – czytamy w watykańskim przesłaniu. Chodzi o to, byśmy „wszyscy – tak wierzący, jak też inni – wzbudzili w sobie na płaszczyźnie osobistej i kolektywnej poczucie odpowiedzialności za naszych rodziców, dziadków i inne osoby starsze. Dać im odczuć w naszych rodzinach, wspólnotach i społeczeństwach, że mamy zawsze dług wdzięczności wobec nich, to skuteczny sposób, by rzucić wyzwanie kulturze «odrzucania»” – podkreśla Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.