Dziesiątki tysięcy pielgrzymów modli się w krakowskich Łagiewnikach. Przyjechali ze wszystkich stron Polski i świata na Święto Miłosierdzia.
- Przyleciałam do Polski już kilka dni wcześniej, by modlić się tutaj m. in. przy grobie św. Faustyny i przed obrazem Jezusa Miłosiernego w kaplicy klasztornej, by być na nocnym czuwaniu i Mszy św. o północy, rozpoczynających 12 kwietnia uroczystości Niedzieli Miłosierdzia Bożego - powiedziała Maria Kalbarczyk z Chicago.
- Prosiłam o łaski dla mnie i moich bliskich. Może nadejdą w morzu łask dla innych. Przeczytałam słowa Jezusa, który powiedział do św. Faustyny: „Pragnę, aby święto Miłosierdzia, było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia mojego” - dodała M. Kalbarczyk.
Mszę św. o północy odprawił w bazylice łagiewnickie ks. bp Jan Zając, kustosz honorowy sanktuarium Bożego Miłosierdzia.
- Do prawdy o stanie człowieka dotkniętego grzechem dochodzimy w czasie nocnego czuwania, patrząc na krew którą widzimy przy tabernakulum. Miotają nim różne siły wewnętrzne i zewnętrzne. Wichry tego świata są nieraz mocniejsze od nas i ulegamy im popełniając grzechy. Tak „sponiewierany” człowiek - oświetlony blaskiem Zmartwychwstałego - z wiarą podnosi głowę i z ufnością woła: „Jezu, ufam Tobie!”. Konieczne jest spotkanie ze Zmartwychwstałym Panem! Potrzebne jest przy naszym niedowiarstwie dotknięcie ran Zbawiciela i wyznanie: „Pan mój i Bóg mój” - powiedział w kazaniu bp Zając.
- Prawie pięć lat temu w czasie Kongresu Miłosierdzia nasz Wieczernik łagiewnicki rozbrzmiewał świadectwami tych, którzy na swych drogach życia spotkali Jezusa Zmartwychwstałego w Jego tajemnicy Miłosierdzia – dodał kustosz honorowy.
Msze św. w bazylice Bożego Miłosierdzia odprawili również w niedzielę 12 kwietnia rano: ks. prof. Wojciech Zyzak, rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie i ks. dr hab. Krzysztof Gryz, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej.
Przez cały czas do sanktuarium przybywają kolejni pielgrzymi. O godz. 10.00 przy ołtarzu polowym na błoniach obok bazyliki zostanie odprawiona polowa Msza św. pod przewodnictwem ks. kard. Stanisława Dziwisza. Będzie transmitowana w programie I TVP.
Przeczytaj także:
aktualna ocena | 5,0 |
głosujących | 7 |
Ocena |
bardzo słabe
|
słabe
|
średnie
|
dobre
|
super
W akcji bierze udział ponad 150 strażaków zawodowych i OSP i inne służby.
Wielkanoc w Kościele łacińskim przypada w tym samym czasie co żydowska Pascha.
A to z racji wspólnej w tym roku daty obchodów Wielkiej Nocy.
"Niech światło pokoju promieniuje na całą Ziemię Świętą i na cały świat."
W 2024 r. do Izraela przyjechał niecały milion turystów z zagranicy; w 2019 r. - ponad 4,5 mln.
Zorganizowano też ponad 100 protestów wymierzonych w Elona Muska.
Premier Izraela: nie skapitulujemy przed żądaniem Hamasu, by zakończyć wojnę