Recytacje zakończone

Sprawozdanie z III Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego Wyższych Seminariów Duchownych, Elbląg 2015.

W dniach 17 – 18 kwietnia br. w Wyższym Seminarium Duchownym w Elblągu odbył się III Ogólnopolski Konkurs Recytatorski Wyższych Seminariów Duchownych, zorganizowany wspólnie przez Fundację Przyjaciół WSD „AMICUS”, Młodzieżowy Dom Kultury w Elblągu i nasze Seminarium. Wzięło w nim udział 18 kleryków z 9 seminariów duchownych: z Bydgoszczy, Gdańska, Elbląga, Katowic, Lublina, Świdnicy, Wrocławia oraz WSD Franciszkanów konwentualnych z łódzkich Łagiewnik i WSD Pallotynów z Ołtarzewa. Podczas uroczystej Mszy św. na rozpoczęcie konkursu ksiądz rektor Grzegorz Puchalski wskazał w homilii na potrzebę odkrywania swoich pragnień i wykorzystania ich we własnym rozwoju, w dialogu z Chrystusem i Jego pragnieniami wobec nas.

Piątkowy wieczór był czasem integracji kleryckiej braci. Pani Nina Dziwniel – Stępka, dyrektor MDK w Elblągu wraz z diakonem Mateuszem Łuszczykiewiczem, zwycięzcą pierwszej edycji Konkursu, poprzez edukację i zabawę stworzyli przestrzeń do wzajemnego poznania oraz szlifowania warsztatu recytatorskiego.

Po uroczystym rozpoczęciu Konkursu oraz prezentacji uczestników, która dokonała się w piątkowy wieczór, w sobotę od rana przystąpiliśmy do przesłuchań konkursowych. Jako pierwsi zaczęli recytatorzy, a następnie uczestnicy Turnieju Piosenki Poetyckiej. Występy uczestników były oceniane przez czteroosobowe Jury w składzie: Mirosław Siedler, aktor, reżyser, dyrektor Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu – przewodniczący komisji, Anna Grabowska, filolog, wykładowca WSD w Elblągu, Ryszard Skotnicki, muzyk, pracownik MDK w Elblągu oraz ks. dr Dariusz Kulecki, moralista, norwidolog, wykładowca WSD w Elblągu. Po zakończonych przesłuchaniach Komisja artystyczna rozpoczęła obrady, a goście udali się do Muzeum Archeologiczno – Historycznego w Elblągu na zwiedzanie wystawy „Elbląg Reconditus”.

Wieczorem odbył się Koncert Galowy. Najpierw ze swymi utworami wystąpili laureaci Konkursu w spektaklu wyreżyserowanym przez Ninę Dziwniel - Stępkę. Następnie Maciej Romanowski Starosta Elbląski wraz z ks. Grzegorzem Puchalskim, rektorem WSD w Elblągu wręczyli nagrody wszystkim laureatom. Jurorzy przyznali nagrody i wyróżnienia następującym klerykom: w Turnieju Recytatorskim I miejsce zdobył Mateusz Zając z WSD w Świdnicy, II miejsce – Jan Rzeszewicz z GSD w Gdańsku, III miejsce – br. Łukasz Sołtysiak z WSD Franciszkanów w Łodzi – Łagiewnikach; wyróżnienia otrzymali: Bartosz Tusiński z WSD w Świdnicy i Mateusz Szadziul z WSD w Elblągu. W Turnieju Piosenki Poetyckiej Komisja przyznała dwie pierwsze nagrody. Zdobyli je: Błażej Bryk z WŚSD w Katowicach, który wystąpił wraz z akompaniatorem Dorianem Figołuszką oraz Marek Sadłocha z WSD w Elblągu.

Po słowach podsumowania i podziękowania ks. Rektor zaprosił wszystkich uczestników i gości do wysłuchania koncertu Marcina Stycznia, kompozytora i autora tekstów, z wykształcenia dziennikarza, który poprowadził nas poprzez różne obszary swojej twórczości związanej w dużej mierze z poezją Ernesta Brylla oraz osobą i twórczością Karola Wojtyły – Jana Pawła II. W ten uroczysty sposób zakończyliśmy zmagania III Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego Wyższych Seminariów Duchownych. Dziękujemy współorganizatorom Konkursu - MDK w Elblągu i Fundacji Amicus, Biskupowi Elbląskiemu i Staroście Elbląskiemu za patronat i wsparcie, Tygodnikowi „Gość Niedzielny” oraz Radiu Maryja i TV Trwam za patronat medialny, wszystkim sponsorom, jurorom, wszystkim którzy przyczynili się do zrealizowania tego przedsięwzięcia. Dziękujemy i gratulujemy uczestnikom Konkursu, i zapraszamy za rok.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
31°C Wtorek
wieczór
25°C Środa
noc
19°C Środa
rano
22°C Środa
dzień
wiecej »