Na Opolszczyźnie po raz drugi wręczone zostały statuetki "Lady D.".
II opolska gala konkursu „Lady D. im. Krystyny Bochenek” odbyła się we wtorek (28 kwietnia) w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu.
Mottem uroczystego spotkania były słowa ułożone przez uczennicę Zespołu Szkół w Kluczborku: „Kobieta wyjątkowa sprawia, że wszystko wokół jest wyjątkowe”.
W czterech kategoriach (życie zawodowe, kultura i sztuka, życie społeczne oraz sport) uhonorowano 29 pań, których wyjątkowe historie życia naznaczone są pokonywaniem wielu trudności wynikających z niepełnosprawności, a także które od wielu lat oddają serce osobom niepełnosprawnym.
– Nie trzeba być milionerem, by komuś dać coś od siebie – przekonywała Irena Grulich, uczestniczka konkursu w kategorii kultura i sztuka.
Wyjątkowym kobietom, które w codzienności i cichości są aktywne pomimo choroby, wręczono trzy statuetki „Lady D.”, przedstawiające rzymską boginię łowów – Dianę. Nagrodzone zostały Agnieszka Staszków-Bularz, Monika Bodenszac i Władysława Ginter.
Monika Bodenszac, nagrodzona w kategorii kultura i sztuka, to kobieta wyjątkowa. Niepełnosprawność nie pozwala jej na samodzielne funkcjonowanie, potrzebuje wsparcia w wielu czynnościach dnia codziennego, ale nie poddaje się. Pokonuje słabości i odnajduje sens życia. Samodzielnie wymyśloną metodą wyszywa igłą obrazy.
Agnieszka Staszków-Bularz, która ukończyła ze znakomitym wynikiem prawo na Uniwersytecie Opolskim, a od 2014 roku prowadzi własną kancelarię prawną, otrzymała nagrodę w kategorii życie zawodowe. Pani Agnieszka udziela się społecznie na rzecz osób w trudnej sytuacji materialnej.
Z kolei Władysława Ginter, nagrodzona w kategorii życie społeczne, od 24 lat cały swój czas poświęca potrzebującym. Organizuje dzieciom czas wolny, pomaga im w nauce. A środki na te cele zdobywa własną pracą, sprzedając stroiki, świece, kartki i obrazki.
Natomiast w kategorii sport, w której na konkurs wpłynęło tylko jedno zgłoszenie, specjalną nagrodę otrzymała Zuzanna Gołaszewska-Siwak, zawodniczka sekcji sportowej Dinozaury i uczestniczka olimpiad specjalnych.
Skrót „Lady D.” pochodzi od angielskiego wyrażenia Lady Disabled – Dama Niepełnosprawna. Wyróżnienie Lady D. kojarzone jest również ze zmarłą tragicznie księżną Walii Dianą, znaną z działalności charytatywnej, także na rzecz osób z niepełnosprawnością.
Konkurs organizowany jest przez Biuro Poselskie Janiny Okrągły we współpracy z Oddziałem Opolskim Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.