„Protagonistą nowej wiosny ewangelizacyjnej” w Ameryce Północnej nazwał Ojciec Święty bł. Junipera Serrę w homilii wygłoszonej w Papieskim Kolegium Północnoamerykańskim na wzgórzu Janikulum koło Watykanu.
Papież przewodniczył tam Mszy w ramach dnia refleksji przed kanonizacją „równoważną” tego hiszpańskiego franciszkanina z XVIII wieku, której dokona 24 września w Waszyngtonie podczas swej podróży do Stanów Zjednoczonych.
Papież przypomniał, że kiedy bł. Juniper prowadził tam ewangelizację, na rozległe tereny tego kraju już od dwóch stuleci docierali misjonarze z Hiszpanii – jeszcze na długo przed przybyciem tam na początku XVII wieku (1620) pierwszych kolonistów angielskich. Wzorem apostołów, o których słyszymy w dzisiejszym pierwszym czytaniu z Dziejów Apostolskich, głosił on Ewangelię, pełen radości i Ducha Świętego.
„Taka gorliwość pobudza nas, jest dla nas wielkim wyzwaniem! – zaznaczył Franciszek. – Ci uczniowie-misjonarze, którzy spotkali Jezusa, Syna Bożego, a przez Niego poznali miłosiernego Ojca i prowadzeni łaską Ducha Świętego wyruszyli ku peryferiom geograficznym, społecznym i egzystencjalnym, by dać świadectwo miłości – to oni rzucają nam wyzwanie! Czasem analizujemy skrupulatnie ich zalety, a przede wszystkim ograniczenia i niedostatki. Stawiam sobie jednak pytanie, czy dzisiaj umiemy odpowiedzieć z tą samą wielkodusznością i taką samą odwagą na powołanie Boga, który wzywa nas do pozostawienia wszystkiego, aby Go adorować, iść za Nim, odnaleźć Go w twarzach ubogich. Aby głosić Go tym, którzy nie znają Chrystusa, a zatem nie czują się objęci Jego miłosierdziem. Świadectwo brata Junipera przypomina nam, byśmy dali się osobiście zaangażować w misję kontynentalną, która ma swe korzenie w Evangelii gaudium”.
Ojciec Święty przypomniał też jego głęboką pobożność maryjną. Szerzył on na całym kontynencie kult Matki Bożej z Guadalupe, czczonej tam odtąd jako jego patronka. Ponadto Papież zwrócił uwagę, że bł. Juniper, będący jednym z „ojców założycieli” Stanów Zjednoczonych, wpisuje się w poczet bardzo licznych mężczyzn i kobiet, którzy dawali w Ameryce świadectwo świętości.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.