Ks. Lemański na pogrzebie - kurie wyjaśniają

Rzecznicy prasowi archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej wydali oświadczenie, dotyczące udziału ks. Wojciecha Lemańskiego w Mszy pogrzebowej przy trumnie Władysława Bartoszewskiego.

"Bezpośrednio przed uroczystością władze kościelne zostały poinformowane o tym, że ks. Wojciech Lemański zamierza włączyć się do koncelebry Mszy św. pogrzebowej prof. Władysława Bartoszewskiego. Ze względu na efekt zawieszający rekursu w sprawie suspensy ksiądz Wojciech Lemański nie jest pozbawiony możliwości odprawiania mszy świętej. Należy jednak podkreślić, że od decyzji jego sumienia zależało, czy stosowną rzeczą będzie włączenie się do liturgii pogrzebowej prof. Władysława Bartoszewskiego. Ze względu na charakter uroczystości nie podejmowano dalszych kroków wobec obecności księdza Wojciecha Lemańskiego w trakcie uroczystości pogrzebowych" - głosi oświadczenie podpisane przez rzeczników prasowych archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej ks. Przemysława Śliwińskiego i Mateusza Dzieduszyckiego.

Oznacza to, że podana przez nas wcześniej informacja nie odpowiadała stanowi prawnemu, za co przepraszamy. Oparliśmy się na cytowanym przez KAI oświadczeniu rzecznika prasowego diecezji warszawsko-praskiej z 20 stycznia, głoszącego, że "do czasu zwolnienia z suspensy nie może wykonywać czynności kapłańskich oraz nosić stroju duchownego. Jak wyjaśnił w rozmowie z gosc.pl Mateusz Dzieduszycki, jego oświadczenie w chwili jego składania było prawdziwe. Później jednak ks. Lemański złożył odwołanie, co zawiesiło nałożoną na niego suspensę.

«« | « | 1 | » | »»
 • Mathias
  05.05.2015 08:58
  Pewne określone środowiska ( tak się złożyło jakoś, że na zdjęciu ilustrującym obecność ks.Lemańskiego widać przedstawicieli tych środowisk ) specjalizują się w poniżaniu i walce z autorytetem hierarchii kościelnej i to od dziesiątków już lat!! Zagranie z Lemańskim wpisuje się w te gierki. Wiadomo, że gdyby facet ( Lemański ) miał odrobinę dobrej woli w tej całej sprawie nie robił by takich prowokacyjnych gestów, któych jedynym skutkiem jest dyskusja i jątrzenie. Nie mógł skromnie stanąć w tłumie ludzi jak wszyscy?? Palma odbija tym co się za wszelką cenę pchają dopierwszych rzędów do koncelebr itd...
 • tomek
  05.05.2015 23:08
  Duncan

  Zło polega na tym że publiczne zgorszenie jak piszesz 'nie zobowiązuje biskupa do wymierzenia kary publicznej '-a powinno niejako z automatu. Proste i logiczne.
  Każdy musi się liczyć z konsekwencjami swego postępowania -prezydent też.A Pan Bóg jak wiadomo nie ma względu na osoby....
 • Bond
  08.05.2015 10:32
  styczeń 2015
  Kongregacja do spraw Duchowieństwa "w imieniu i z autorytetu papieża" potwierdziła decyzję arcybiskupa Henryka Hosera. Biskup warszawsko-praski miał prawo nałożyć na księdza Wojciecha Lemańskiego karę suspensy.
  Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu prenumeraty cyfrowej
  O rozstrzygnięciu Watykanu w krótkim komunikacie poinformowała warszawska kuria. Decyzja zapadła 23 grudnia. Kongregacja ds. Duchowieństwa, która sprawuje pieczę nad księżmi, odrzuciła rekurs księdza Wojciecha Lemańskiego w sprawie kary suspensy. Uznała, że arcybiskup Henryk Hoser miał prawo zawiesić księdza.

  "Stolica Apostolska po dokładnym zbadaniu wszystkich faktów uznała zasadność i prawomocność dekretu Biskupa Diecezjalnego. Wobec powyższego ksiądz Wojciech Lemański, stosownie do nałożonego zakazu, nie może wykonywać żadnych aktów wynikających z władzy święceń oraz nosić stroju duchownego" - poinformował rzecznik warszawskiej kurii Mateusz Dzieduszycki.
 • Mol
  08.05.2015 14:52
  co by nie było - ks. Lemański wykorzystał zmarłego Władysława Bartoszewskiego, żeby znowu o sobie przypomnieć i znowu siać zamęt. Zauważył to nawet dziennikarz z tvp info.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  19°C Sobota
  rano
  27°C Sobota
  dzień
  27°C Sobota
  wieczór
  24°C Niedziela
  noc
  wiecej »