Prezydent z papierami

Andrzej Duda odebrał od PKW akt wyboru na prezydenta.

W południe w sali białej Pałacu w Wilanowie prezydent elekt Andrzej Duda odebrał z rąk przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej sędziego Wojciecha Hermelińskiego akt wyboru na prezydenta.

Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu narodowego. Wręczając oficjalny dokument przewodnicząc PKW przypomniał śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, u boku którego Andrzej Duda zdobywał doświadczenie polityczne i którego jako prawnik reprezentował przed Trybunałem Konstytucyjnym. - I pamiętam, że po śmierci prezydenta, kiedy z oczywistych względów pan już nie mógł być jego trybunałem w toczących się jeszcze sprawach, widywałem pana w ostatnich rzędach na salach rozpraw, przysłuchującego się, ażeby - tak mniemam - w ten chociaż niedoskonały sposób dopełnić wolę i powierzone panu przez prezydenta zadanie. To świadczy o klasie: prawnika i człowieka - mówił sędzia Hermeliński.

Odwołując się do Konstytucji i orzeczeń Trybunały Konstytucyjnego, przewodniczący PKW przypomniał zadania prezydenta i wyraził przekonanie, że Andrzej Duda podoła "zaszczytnym, a jednocześnie wysoce odpowiedzialnym obowiązkom". Następnie odczytał uchwałę PKW z 25 maja 2015 r. o wynikach wyborów prezydenckich.

W krótkim przemówienie prezydent elekt raz jeszcze podziękował wyborcom za udział w wyborach, a PKW za podniosłą uroczystość w Wilanowie. Wspomniał śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, podkreślając, że pracując z nim, miał poczucie służenia narodowi i państwu. Apelował do władz wszystkich szczebli o budowanie etosu polskiego państwa i państwowych urzędów. Jego zdaniem istniej pilna potrzeba odbudowania wspólnoty, zaufania rodaków do władz, a także przezwyciężenia "deficytu szacunku do obywatelskiego zaangażowania". Bo chociaż za wysoką uznaliśmy 55-procentową frekwencję w ostatnich wyborach - zdaniem prezydenta elekta - nadal nie dorównujemy pod tym względem do standardów demokracji zachodnioeuropejskich.

 - To jest wielkie zadanie na przyszłość dla prezydenta Rzeczypospolitej, i tych, którzy sprawują władzę na wszystkich szczeblach, aby zaufanie obywateli odbudowywać - podkreślił Andrzej Duda, dziękując przy tym PKW za sprawny przebieg liczenia i szybkie ogłoszenie wyników ostatnich wyborów.

Nowy prezydent poprosił obecnych na uroczystości przedstawicieli rządu i parlamentu, by w okresie przejściowym, kiedy wybrano już nowego prezydenta, a dotychczasowy formalnie jeszcze pełni swoje funkcje, by zachować powagę w pracach parlamentarnych i rządowych. - Proszę, żeby w tym okresie, kiedy już wola wyborców została uzewnętrzniona, nie dokonywano poważnych zmian, przede wszystkim ustrojowych, ani takich, które mogą budzić niepotrzebne w społeczeństwie emocje lub kreować konflikty - mówił nowy prezydent, zachęcając by politycy wszystkich partii eksponowali wartości wokół których można jednoczyć społeczeństwo, a nie je dzielić.

W uroczystości wzięła udział rodzina nowego prezydenta: żona, córka i rodzice. Przyjechali na nią także politycy Prawa i Sprawiedliwości, z prezesem partii Jarosławem Kaczyńskim na czele. Władze państwowe reprezentowała premier Ewa Kopacz i minister obrony Tomasz Siemoniak, minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska, minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak. Mimo zaproszenia do Wilanowa nie przyjechał ustępujący prezydent Bronisław Komorowski. Kancelarię prezydenta reprezentował minister Jacek Michałowski. Nie było też marszałka Sejmu Radosława Sikorskiego, który w tym dniu był poza Warszawą.

Decyzją PKW uroczystość odbioru oficjalnego mianowania na prezydenta po raz pierwszy dobyła się w wilanowskim pałacu. Prezydent Bronisław Komorowski przeżywał ją na Zamku Królewskim, Lech Kaczyński w sali kolumnowej Sejmu, a Lech Wałęsa akt wyboru na prezydenta otrzymał w 1990 r. pocztą.

Zaprzysiężenie nowego prezydenta nastąpi 6 sierpnia.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 1 2 3 4 5 6
14°C Środa
wieczór
11°C Czwartek
noc
8°C Czwartek
rano
13°C Czwartek
dzień
wiecej »