Spotkania z misjonarzami, koncerty ewangelizacyjne, pięć tysięcy najmłodszych na Torwarze. - Każdy z nas, od chwili chrztu, jest misjonarzem - mówi bp Jerzy Mazur przed IV Krajowym Kongresem Misyjnym, którzy odbędzie się w Warszawie w dniach 12-14 czerwca.
Siostra Tomasza Sadowska, pasjonistka, od 29 lat pracuje na misjach w Kamerunie. - Chciałam być z ludźmi opuszczonymi, więc opuściłam w 1986 r. porzuciłam Brukselę dla bezdroży i afrykańskich dżungli. Pracowałam wśród pigmejów, wśród chorych na AIDS, wśród dzieci, które mają wielki głód Boga - mówi, dodając że dziś jej dzieciom potrzeba najbardziej przyborów szkolnych i książek, a samym misjonarzom - środków transportu, by mogli dojechać w najdalsze zakątki świata.
Na świecie pracuje obecnie 2065 polskich misjonarek i misjonarzy. Głoszą Ewangelię w 97 krajach na wszystkich kontynentach.
Tomasz Gołąb /Foto Gość Chcemy przebudzić jak największą liczbę ochrzczonych, uświadamiając, że każdy z nas ma nakaz misyjny - mówi bp Jerzy Mazur SVD - To dużo, choć wciąż za mało wobec potrzeb - mówi bp Jerzy Mazur SVD, który sam wiele lat spędził na misjach w Ghanie, a potem na Białorusi i Syberii, w diecezji 30-krotnie większej od terytorium Polski. - Chcemy dziś uświadomić wszystkim katolikom, że każdy jest misjonarzem: jedni wyjeżdżając w świat, inni wspierając modlitwą i ofiarami ich głoszenie Chrystusa. Dlatego organizujemy w Warszawie IV Krajowy Kongres Misyjny - dodaje przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.
- My jesteśmy na froncie, ale podobnie jak w każdej bitwie, bez odpowiedniego zaplecza nie możemy odnieść zwycięstwa. To wszyscy katolicy są zapleczem dla misjonarzy. I za to dziękuję - dodaje siostra Tomasza Sadowska.
IV Krajowy Kongres Misyjny rozpocznie się w Warszawie 12 czerwca. Jego hasło: „Radość Ewangelii źródłem misyjnego zapału” nawiązuje do adhortacji apostolskiej papieża Franciszka „Evangelii gaudium”, zwłaszcza pierwszej części.
- Hasło zwraca uwagę na dynamizm radości tkwiący w wierze ewangelicznej dynamizm radości. Ten, kto cieszy się wiarą, nie może egoistycznie zachować jej dla siebie. Wiara jest źródłem radości, która pobudza do trudu misyjnego. Kongres pragnie, by wszyscy odnaleźli w sobie ewangeliczną radość i zapał misyjny - mówi bp Jerzy Mazur.
Tomasz Gołąb /Foto Gość Logo kongresowe Logo kongresu nawiązuje do drzwi kościoła, który jest otwarty dla wszystkich. Wieńczy je krzyż Chrystusa, który jest głoszony jako Zbawiciel świata. W centrum znajdują się zarysy kontynentów, na jakie zostają posłani polscy misjonarze. Po bokach, niczym skrzydła drzwi znajdują się karty Ewangelii. U dołu widoczne jest hasło Kongresu.
Tomasz Gołąb /Foto Gość - Kościół będzie misyjny, albo go w ogóle nie będzie - mówi prezes KAI Marcin Przeciszewski
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.