Zofia Romaszewska będzie kandydatem PiS na Rzecznika Praw Obywatelskich - powiedział w piątek szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. Romaszewska daje gwarancję wrażliwości na skrzywdzonych i wykluczonych - podkreślił.
"Zofia Romaszewska jest legendą Solidarności, ale także legendą niezależnych ruchów związkowych, obywatelskich w czasach zarówno PRL-u i później, po 1989 roku. Daje gwarancję wrażliwości na tych wszystkich, którzy są skrzywdzeni, którzy są wykluczeni i daje gwarancję profesjonalnego kierowania urzędem RPO" - zaznaczył szef klubu PiS.
W ocenie Błaszczaka wiceprezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Adam Bodnar, którego kandydaturę na RPO proponuje Platforma, "ma zbyt skrajne poglądy polityczne". "Jego wypowiedzi można sytuować bardzo wyraźnie po lewej stronie sceny politycznej" - podkreślił.
Szef klubu PiS uważa, że jest zagrożenie, iż Bodnar przekształci urząd RPO w instytucję, która będzie zajmowała się zmianami światopoglądowymi, a nie ochroną tych, którzy są wykluczeni, których prawa obywatelskie zostały złamane.
Zofia Romaszewska to działaczka "Solidarności", która w czasach PRL pomagała osobom represjonowanym i ich rodzinom. Tworzyła i kierowała Biurem Interwencji Komitetu Obrony Robotników, następnie Biurem Interwencji Regionu Mazowsze +Solidarności+, a już po 1989 r. Biurem Interwencji Kancelarii Senatu. W latach 1991-93 była też sędzią Trybunału Stanu.
Klub PiS zgłaszał kandydaturę Romaszewskiej na RPO, bez powodzenia, w 2010 r.
W drugiej połowie lipca upływa kadencja RPO prof. Ireny Lipowicz. Prawo zgłoszenia kandydatów przysługuje marszałkowi Sejmu oraz grupom co najmniej 35 posłów. Rzecznika powołuje Sejm za zgodą Senatu.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.