Wiceprzewodniczący KEP podkreślił, że z obowiązku wielbienia Stwórcy przez stworzenie wynika trzecie przykazanie, które Bóg dał w ramach Dekalogu Mojżeszowi: „Pamiętaj, abyś dzień święty święcił”.
− Człowiek ma prawo, a nawet obowiązek wziąć udział w Bożym odpoczynku i kontemplować wielkość Boga, z którego stwórczych rąk wyszedł. Ma Boga czcić i uwielbiać − mówił abp Marek Jędraszewski w poznańskiej katedrze. Wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w ramach przygotowania do 1050. rocznicy Chrztu Polski wyjaśnił trzecie przykazanie Dekalogu.
Podkreślił, że z obowiązku wielbienia Stwórcy przez stworzenie wynika trzecie przykazanie, które Bóg dał w ramach Dekalogu Mojżeszowi: „Pamiętaj, abyś dzień święty święcił”.
− To znaczy pamiętaj o Bogu, który stworzył wszystko i jest Panem wszelkiego istnienia. Pamiętaj o świecie tak cudownym i wspaniałym, który wyszedł ze stwórczych rąk Bożych i pamiętaj o sobie, żeś na Boży obraz i podobieństwo − podkreślił abp Jędraszewski.
Wiceprzewodniczący KEP zwrócił uwagę, że nieszczęściem współczesnego świata jest to, że żyje on w taki sposób, jakby Boga nie było, co więcej, chce z publicznej przestrzeni usunąć znaki Boga i Jego obecności.
− Wraz z zapomnienia o Bogu wiąże się zapomnienie o świecie i swoista pogarda o nim, o czym czytamy w opublikowanej w tych dniach encyklice papieża Franciszka „Laudato si'” − zauważył metropolita łódzki.
Przypomniał, że powrót człowieka do Boga, do siebie, do swojej godności musi zaczynać się od powrotu pamięci do Boga, która powinna stać się treścią niedzielnego dnia. − Nie chodzi tylko o to, by spełniać niedzielny obowiązek uczestnictwa we Mszy św., chodzi o to, by wejść w tajemnicę i głębię tego dnia, który rzeczywiście dał nam Pan − stwierdził wiceprzewodniczący KEP.
Podkreślił, że od początku chrześcijaństwa niedziela była nazywana pierwszym dniem, bo Pan zmartwychwstał pierwszego dnia po szabacie. Niedziela jest dniem Chrystusa, bo właśnie tego dnia wypełniły się zapowiedzi Pana, że ześle od Ojca Ducha Świętego, który wszystkiego nauczy, jest Duchem pokoju i mocy. Niedziela to także dzień Kościoła. − Nie można świętować niedzieli bez wymiaru wspólnotowego − zaznaczył abp Jędraszewski. Zwrócił uwagę, że wspólnota wierzących gromadzi się w niedzielę, by na uczcie słowa i uczcie Ciała Chrystusowego wielbić Boga w Chrystusie, z Chrystusem i przez Chrystusa.
Abp Jędraszewski stwierdził, że niedziela jest też dniem człowieka. − Dzień odpoczynku jest ważny dla nas, bo staje się dniem rodziny, przyjaciół, spotkań i sąsiedzkich rozmów, kiedy razem możemy cieszyć się, że jesteśmy Bożymi dziećmi − mówił metropolita łódzki.
Zaznaczył, że tego dnia wybiegamy myślą ku uczcie niebiańskiej, która nie będzie miała końca i szczęśliwości.
Wiceprzewodniczący KEP podkreślił też, że niedziela jest dniem ludzkiej solidarności. − W niedzielę mamy okazywać zatroskanie o bardziej potrzebujących od nas samych, powinna wtedy dochodzić do głosu wyobraźnia miłosierdzia − przypomniał abp Jędraszewski.
Katechez na temat Dekalogu, głoszonych w poznańskiej katedrze, można słuchać na całym świecie przez internet, za pośrednictwem Radia Emaus.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.