Na stanowisku prawdopodobnie zastąpi go Małgorzata Kidawa-Błońska.
O rezygnacji Sikorskiego poinformowała wicemarszałek Wanda Nowicka.
Wicemarszałek Jerzy Wenderlich (SLD) poinformował, że jako marszałek senior na godz. 15.15 zwołał Konwent Seniorów; tam może zapaść decyzja o terminie wyboru nowego marszałka.
Kandydatką PO na stanowisko marszałka jest obecna rzecznik rządu Małgorzata Kidawa-Błońska. Klub SLD chce z kolei zaproponować kandydaturę wicemarszałka Jerzego Wenderlicha. Rzecznik SLD Dariusz Joński argumentował, że Wenderlich to doświadczony polityk, który jest posłem od sześciu kadencji, a dwie ostatnie był wicemarszałkiem izby. „Mamy też nadzieję na zmianę wizerunku Sejmu” – dodał.
Decyzji w sprawie zgłoszenia swojego kandydata nie podjął jeszcze klub PSL. Kandydata na marszałka Sejmu może zgłosić co najmniej 15 posłów.
Zgodnie z regulaminem Sejmu, po rezygnacji Sikorskiego to Wenderlich – jako najstarszy wiekiem wicemarszałek Sejmu – przejął obowiązki marszałka. To on wyznaczy klubom czas na zgłaszanie kandydatur na nowego marszałka.
Zgodnie z konstytucją, Sejm wybiera ze swojego grona marszałka i wicemarszałków. Marszałek Sejmu przewodniczy obradom Sejmu, strzeże praw Sejmu oraz reprezentuje Sejm na zewnątrz. Z kolei regulamin izby stanowi, że izba odwołuje i wybiera marszałka bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów w jednym głosowaniu.
Decyzja Radosława Sikorskiego o rezygnacji z funkcji marszałka Sejmu ma związek z ujawnieniem akt śledztwa w tzw. aferze podsłuchowej.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.