Uzgodniono tekst porozumienia ws. wycofania broni ciężkiej z linii walk w Donbasie - oświadczył we wtorek szef MSZ Serbii, przewodniczącej obecnie OBWE, Ivica Daczić, który uczestniczył we wtorek w Mińsku w posiedzeniu grupy kontaktowej ds. Ukrainy.
OBWE pośredniczy w rozmowach władz ukraińskich z separatystami w Donbasie w ramach grupy kontaktowej.
"Jest już uzgodniony tekst porozumienia o wycofaniu czołgów i konkretnych rodzajów broni kalibru do 100 mm" - oświadczył Daczić.
Dodał, że w porozumieniu zostanie dokładnie wskazane, kto będzie przeprowadzać weryfikację wycofania broni. "Nie będzie więcej problemu, kto ją przeprowadza, z jakiej strony i kto potwierdza. W porozumieniu będzie cała procedura" - oświadczył.
Daczić zaapelował do uczestników konfliktu na Ukrainie o przestrzeganie mińskich porozumień. "Należy przestrzegać mińskich porozumień i uzgodnień, należy całkowicie wstrzymać ogień i respektować jego całkowite wstrzymanie" - oświadczył.
Zwrócił uwagę m.in. na konieczność rozpoczęcia procesu dialogu politycznego oraz stworzenia warunków dla przeprowadzenia wyborów lokalnych, na które byłaby zgoda zarówno Kijowa, jak i Donbasu.
Według niego kwestie związane z wycofaniem broni i przeprowadzeniem wyborów należy rozwiązać do jesieni. "Jestem zwolennikiem tego, żeby rozwiązać kwestie do jesieni. Jesienią jest spodziewane kluczowe wydarzenie - wybory lokalne. Wszystkie sprawy powinny być uzgodnione do daty ich przeprowadzenia" - powiedział.
Dodał jednak: "Niestety nie osiągnęliśmy istotnego postępu w tej sprawie".
Jak podkreślił, są natomiast pewne postępy w kwestiach gospodarczych, uchodźców oraz niektórych innych. Dodał, że jeśli chodzi o sprawy gospodarcze, padały różne propozycje, m.in. uruchomienia mobilnych banków.
Daczić dodał, że jest gotów w razie konieczności wziąć udział w kolejnych posiedzeniach grupy kontaktowej.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.