Ks. prof. Mariański: Religia ma coraz mniejszy wpływ na moralność

We współczesnym społeczeństwie religia ma coraz mniejszy wpływ na moralność - stwierdził w środę w Poznaniu ks. prof. Janusz Mariański z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego podczas ogólnopolskiej konferencji naukowej na temat socjologii moralności.

„Procesy sekularyzacji i pluralizmu światopoglądowego sprawiają, że religia i moralność ulegają procesowi rozdzielania się. Moralność traci swoje podstawy w religii. Coraz więcej ludzi nabiera przekonania, że można żyć bez Boga i bez religii” – mówił ks. Mariański. Kierownik Katedry Socjologii Moralności na KUL-u zwrócił uwagę, że „w społeczeństwach tradycyjnych religia udzielała odpowiedzi na najważniejsze problemy ludzkie” i „te tradycyjne odpowiedzi religii były przyjmowane niemal powszechnie”. „W społeczeństwie ponowoczesnym wartości religijne i moralne kojarzą się często z przykrymi ograniczeniami jako przeciwieństwo szczęścia i stają się przedmiotem negocjacji lub swobodnego wyboru. Negocjuje się z Bogiem, negocjuje się z partnerami życia społecznego” – mówił kapłan. „Pluralizm moralny jest swoistą sygnaturą czasów dzisiejszych, podobnie jak sekularyzacja. Wielu ludzi współczesnych niechętnie opowiada się za wartościami absolutnymi, a część z nich jest zdezorientowana i nie dostrzega jednoznacznych kryteriów rozstrzygających o dobru i złu moralnym” – podkreślił ks. Mariański. Profesor KUL przedstawił też wyniki niedawnych badań socjologicznych, według których zaledwie jedna trzecia dorosłych Polaków „przyznaje, że zasady moralne katolicyzmu są wystarczające i najlepsze”. „Największe rozbieżności między doktryną moralną Kościoła katolickiego, a moralnością w życiu codziennym widać w sferze małżeńsko-rodzinnej” – zaznaczył ks. prof. Mariański. Uczestnicy I Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej na temat socjologii moralności zastanawiają się m.in. nad zmianami moralności w polityce, życiu społecznym, w środowisku wiejskim, a także w internecie i w szkole. W sympozjum bierze udział ponad 20 prelegentów, reprezentujących katolickie i świeckie uczelnie z Gdańska, Katowic, Lublina, Łodzi, Olsztyna, Poznania, Rzeszowa, Warszawy i Zielonej Góry. zas / Poznań

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 31
  1 2 3 4 5 6 7
  28°C Niedziela
  wieczór
  25°C Poniedziałek
  noc
  21°C Poniedziałek
  rano
  28°C Poniedziałek
  dzień
  wiecej »