ŚDM 2016 - raport z przygotowań

Niemal dokładnie za rok, 26 lipca 2016 nastąpi inauguracja Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. W związku z tym publikujemy opracowany przez Organizatorów raport nt. stanu przygotowań do tego międzynarodowego wydarzenia z udziałem Ojca Świętego Franciszka oraz ok. 2,5 mln młodych z całego świata.

Komunikacja i promocja

1. Strona Światowych Dni Młodzieży krakow2016.com, prowadzona w 9 językach oficjalnych, w tym po raz pierwszy w historii ŚDM po ukraińsku i po rosyjsku.

2. Prowadzenie globalnego profilu na Facebooku w 22 językach, który ma 1,3 mln fanów i liczba ta stale rośnie. Najmłodszym profilem jest ukraiński, a największym portugalski (ponad 620 tysięcy fanów). Mamy też kilkanaście kont Twitterowych oraz coraz więcej lokalnych profili na Instagramie i jest to najpopularniejsze konto o profilu religijnym. Pierwszy raz ŚDM wykorzystuje tak wiele mediów społecznościowych: Facebook, Twitter, YouTube, Flickr, Google+, Ask.fm, Instagram, Pinterest, Foursquare, Snapchat, TwojaParafia.pl, Tumblr, Periscope, Soundcloud, LinkedIn.

3. Księga indentyfikacyjna ŚDM, która jest podstawowym narzędziem do kreowania wizerunku Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. Na jej podstawie powstaną wszystkie elementy indentyfikacyjne dotyczące ŚDM, które będą widoczne w parafiach w całym kraju.

4. Przygotowanie głównych aplikacji mobilnych dla pielgrzymów i wolontariuszy, które ułatwią uczestnikom przygotowanie duchowe oraz poruszanie się po Krakowie w trakcie ŚDM.

5. Realizacja wspólnie z TVP Kraków 8-odcinków programu dedykowanego ŚDM pt. „Otwórzcie drzwi…” (program jest obecnie emitowany na antenie telewizyjnej).

6. Przygotowanie projektów kulturalnych i edukacyjnych dedykowanych ŚDM w 2016 roku (w tym projekty: „Biała Noc Kultury dla młodzieży”, wystawa zdjęć historii Światowych Dni Młodzieży, konkurs filmowy i fotograficzny dla młodzieży pod hasłem „Nakręć się na Polskę!”, Telewizja Internetowa ŚDM).

7. Opracowanie projektów: „Bieg ŚDM” oraz „Turystyczny Szlak Miłosierdzia Bożego”.

8. Rozpoczęcie realizacji programu współpracy z organizacjami NGO, których aktywność związana jest z pomocą osobom o różnym stopniu niepełnosprawności intelektualnej i fizycznej. Podjęcie rozmów w celu wdrożenia programu w zakresie współpracy w ramach warsztatów muzycznych, plastycznych i rękodzielniczych oraz w ramach „Biegu ŚDM”.

Hymn Światowych Dni Młodzieży

Premiera polskiej wersji hymnu ŚDM odbyła się 6 stycznia 2015 roku. We współpracy z konferencjami episkopatów wybranych krajów przygotowywane są wersje w pozostałych ośmiu oficjalnych językach ŚDM 2016: francuskiej, angielskiej, hiszpańskiej, włoskiej, portugalskiej, niemieckiej, rosyjskiej i ukraińskiej. Otrzymaliśmy także informacje o kolejnych przygotowywanych tłumaczeniach, m.in.: szwedzkim, koreańskim i słoweńskim. Gotowe są już wersje: łotewska, hiszpańska, dwie wersje arabskie, rosyjska oraz słowacka, której premiera zaplanowana jest na krajowe spotkanie młodzieży słowackiej, będące zarazem posłaniem na ostatni rok przygotowań do ŚDM Kraków 2016, które na przełomie lipca i sierpnia odbędzie się w Popradzie.

Finansowanie

Światowe Dni Młodzieży są wydarzeniem religijnym i finansowane będą wyłącznie wkładem finansowym wiernych Kościoła. Jednym z elementów jest ogólnopolska składka wiernych, realizowana w parafiach, a kolejnym - udział finansowy pielgrzymów, którzy do nas przyjadą i zgłoszą swój udział za pośrednictwem specjalnego systemu rejestracyjnego, i dokonają tam wpłaty składki, wybierając konkretny wariant czasowy pobytu oraz składając dobrowolną darowiznę na tzw. Fundusz solidarnościowy ŚDM.

Na koszt organizacji ŚDM składają się m.in. wydatki na utrzymanie tysięcy wolontariuszy (ich noclegi oraz wyżywienie), oprawę plenerowych uroczystości religijnych oraz innych licznych wydarzeń kulturalnych, które towarzyszyć będą ŚDM, gdzie organizator musi zapewnić nagłośnienie, telebimy, pomoc medyczną, etc. oraz ochronę wynajętych bądź użyczonych obiektów (stadionów, skwerów, czy pól namiotowych). Do tego istnieje potrzeba zgromadzenia środków na wytworzenie materiałów ewangelizacyjnych, informatorów dla pielgrzyma oraz na utrzymanie całej rzeszy rekolekcjonistów, niemal z całego świata.

Ogólnopolskie składki wiernych:

Do tej pory odbyły się dwie. Dwie kolejne odbędą się 15 listopada i 15 maja. Z tego źródła finansowana będzie organizacja wydarzeń centralnych ŚDM, w szczególności takie wydatki jak: ornaty i naczynia liturgiczne, komunikanty, przygotowanie i wystrój miejsc celebracji, nagłośnienie, telebimy, etc.

Składki partycypacyjne pielgrzyma w ŚDM Kraków 2016:

Pielgrzymi partycypują w kosztach ŚDM, wybierając odpowiedni pakiet pielgrzyma. Pakiety są określone przez Komitet Organizacyjny ŚDM Kraków 2016 i zatwierdzone przez Papieską Radę ds. Świeckich. Wybierając odpowiedni pakiet, zarejestrowani pielgrzymi i wolontariusze mogą otrzymać różnego rodzaju świadczenia: nocleg, wyżywienie, ubezpieczenie, bezpłatny transport na terenie wydarzenia oraz plecak pielgrzyma.

1. Pakiet A zakłada pobyt pielgrzymów w Krakowie w okresie od poniedziałku 25 lipca 2016 (popołudnie) do poniedziałku 1 sierpnia 2016 (do południa).

2. Pakiet B zakłada pobyt pielgrzymów w Krakowie w okresie od piątku 29 lipca 2016 (popołudnie) do poniedziałku 1 sierpnia 2016 (do południa).

3. Pakiet C zakłada pobyt pielgrzymów w Krakowie w okresie od soboty 30 lipca 2016 do niedzieli 31 sierpnia 2016 (czuwanie i msza posłania).

Wartość poszczególnych poziomów pakietów zostanie opublikowana na oficjalnej stronie ŚDM w dniu uruchomienia systemu rejestracyjnego.

Wkład rządu i samorządów terytorialnych:

Z budżetu Państwa nie będą finansowane wydarzenia religijne ŚDM. Wkład Państwa polega na realizacji przypisanych władzom państwowym kompetencji. Chodzi tutaj także o zadania własne samorządów oraz zlecone z zakresu administracji rządowej, które wiązać się będą m.in. z bezpieczeństwem, logistyką, etc.

Migracja ludzi na taką skalę i w tak krótkim czasie, wiąże się z niestandardowymi przychodami dla działających w Polsce firm usługowych i handlowych, w szczególności transportowych, hotelarskich i gastronomicznych. To wprost przekłada się na przychody z podatków, które zasilać będą budżety Skarbu Państwa oraz samorządów.

Osiągnięcia w zakresie promocji regionów, do których dotrą pielgrzymi-turyści, będą procentowały przez kolejne lata w polityce promocyjnej samorządów.

Przyjazd Papieża jest oficjalną wizytą państwową. Z tego też wynikają stosowne międzynarodowe zobowiązania Rządu RP oraz organów samorządowych.

Pomoc uboższym pielgrzymom

Jest ustalona jedna stawka składki partycypacyjnej danego rodzaju. Nie wprowadzamy rozróżniania na kraje bogate i biedne. Równo traktujemy wszystkich uczestników Uroczystości i nie chcemy tworzyć niepotrzebnych podziałów. Jedynym wyjątkiem będą ulgi i bonusy dla osób, które bez wsparcia nie mogłyby uczestniczyć w Uroczystościach związanych ze Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie. W celu zapewnienia możliwości dofinansowania przyjazdu osób ubogich, stworzony został fundusz solidarnościowy.
Chcemy także zrobić ukłon w stronę polskiej młodzieży, która jest gospodarzem ŚDM. Tak, jak nie będziemy wprowadzać rozróżnienia na kraje bogate i biedne, tak nie przewidujemy innej stawki dla Polaków. Doceniając jednak ich wkład, zaangażowanie i pracę na rzecz ŚDM, przeznaczymy pewną część darmowych świadczeń do rozdysponowania przez Centra Diecezjalne ŚDM.

Budżet ŚDM

Ze względu na złożoność wydarzenia i wielowątkowość przygotowań do niego, dziś trudno określić całościowy budżet ŚDM. Z doświadczeń naszych poprzedników wynika, że największe koszty generują z pewnością przygotowania logistyczne oraz wydarzenia centralne ŚDM. W Madrycie koszty przygotowania i przeprowadzenia ŚDM dla lokalnego Kościoła zamknęły się kwotą około 50 mln euro. Ta kwota jest punktem odniesienia w planowaniu budżetu ŚDM Kraków 2016.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
9°C Sobota
rano
17°C Sobota
dzień
17°C Sobota
wieczór
14°C Niedziela
noc
wiecej »