Kierowcy jeżdżą po pofałdowanej drodze, a dopiero za rok... zostanie przedstawiony zaledwie program naprawczy.
Drogowa Trasa Średnicowa to – obok odcinka autostrady A4 – najważniejsza arteria drogowa w aglomeracji katowickiej budowana od lat przez śląskie samorządy. Chociaż przejmuje znaczną część ruchu samochodowego, odciążając tym samym zakorkowane centra miast, niektóre jej fragmenty odbiegają od oczekiwań kierowców.
W sierpniu ubiegłego roku zostały otwarte dwa odcinki DTŚ w Zabrzu, które kosztowały 184,1 mln zł, a okazały się... pofałdowane. Po zbadaniu problemu m.in. przez ekspertów z Politechniki Śląskiej i Akademii Górniczo-Hutniczej winnymi zostały obarczone nasypy trasy, a dokładnie reakcje chemiczne w nich zachodzące. Jeden ze składników mieszanki użytej do ich budowy ma wykazywać tendencje do zwiększania swojej objętości.
Zabrzański fragment trasy, na którym powstał problem, to tzw. odcinki Z3 i Z4 o łącznej długości ok. 3 km. Łączą one centrum Zabrza z granicą Gliwic. Już w momencie oddania do użytku nawierzchnia prawie całego, poprowadzonego nasypami, odcinka była pofalowana. Od tego czasu w ramach działań poprawiających bezpieczeństwo jazdy m.in. frezowano fragmenty nawierzchni, a w niektórych miejscach umacniano obsuwające się skarpy i korygowano ekrany dźwiękochłonne.
Wiosną br. wykonawca i inwestor zastępczy (reprezentujący samorządy woj. śląskiego oraz Zabrza) porozumieli się co do rocznego okresu prowadzenia badań, na podstawie których spółka Eurovia Polska będzie się starała opracować docelową technologię naprawy nawierzchni. Wstępny termin przedstawienia programu naprawczego dla felernej nawierzchni ustalono na 1 lipca 2016 r.
Obecnie dostępny odcinek DTŚ liczy 26,1 km i przebiega od węzła z trasą S86 w Katowicach do węzła z ul. Kujawską w Gliwicach. Postęp budowanego od wiosny 2013 r. ostatniego odcinka G2 w Gliwicach przekroczył już 70 proc. Poprowadzi od końca odcinka G1 przy ul. Kujawskiej, przez centrum miasta, gdzie powstaje 500-metrowy tunel, do węzła drogi krajowej nr 88 z ul. Portową. Na całej tej długości zaplanowano 11 powiązań z istniejącym układem drogowym. Aktualny termin oddania inwestycji do użytku to wiosna 2016 r.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.