Papieska Rady „Iustitia et Pax” przedstawiła temat orędzia na Światowy Dzień Pokoju.
„Przezwyciężyć obojętność i osiągnąć pokój” to tytuł papieskiego orędzia na 49. Światowy Dzień Pokoju. Jest on dorocznie obchodzony 1 stycznia. Będzie to już trzecie tego typu przesłanie Papieża Franciszka. O wybranym przez niego temacie informuje specjalny komunikat Papieskiej Rady „Iustitia et Pax”.
Pośród różnych plag naszych czasów właśnie obojętność stała się jedną z głównych przyczyn braku pokoju na świecie – czytamy w komunikacie. Wiąże się ona często z różnymi formami indywidualizmu, które prowadzą do izolacji, ignorancji, egoizmu i podziałów. Sam wzrost liczby informacji nie oznacza jednak zwiększenia świadomości tych problemów. Można to osiągnąć jedynie wtedy, gdy każdy wniesie tu swój specyficzny wkład: rodziny, nauczyciele, wychowawcy, ludzie kultury i mediów, intelektualiści czy artyści. „Obojętność można przezwyciężyć jedynie podejmując razem to wyzwanie” – podkreśla Papieska Rada „Iustitia et Pax”.
Watykańska dykasteria zwraca także uwagę, że o pokój trzeba usilnie zabiegać. Nie jest bowiem dobrze, gdy osiąga się go bez wysiłku, nawrócenia, kreatywności i konfrontacji. Chodzi o uwrażliwienie i formowanie poczucia odpowiedzialności w odniesieniu do poważnych problemów, które dotykają dziś ludzkość, takich jak fundamentalizm i powodowane przez niego masakry, prześladowania ze względu na wiarę czy pochodzenie etniczne, naruszanie wolności i praw ludów, eksploatacja i zniewolenie ludzi, korupcja i przestępczość zorganizowana, wojny czy dramat uchodźców i osób zmuszanych do migracji.
„Pokój jest możliwy tam, gdzie prawo każdej istoty ludzkiej uznaje się i szanuje, zgodnie z wolnością i sprawiedliwością. Orędzie na 2016 r. ma być punktem wyjścia dla wszystkich ludzi dobrej woli, zwłaszcza tych, którzy pracują w dziedzinie edukacji, kultury i środków społecznego przekazu, aby każdy działając zgodnie z własnymi możliwościami i najlepszymi aspiracjami dążył do budowania świata bardziej świadomego i miłosiernego, a przez to bardziej wolnego i sprawiedliwego” – czytamy w komunikacie Papieskiej Rady „Iustitia et Pax”.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.