Ministerstwo Zdrowia chce przeznaczyć unijne fundusze m.in. na dzienne domy opieki medycznej i centra symulacji medycznej - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".
Budowę centrum symulacji medycznej ma w planach Uniwersytet Medyczny w Poznaniu. W nowym centrum znajdzie się 12 symulatorów pełnowymiarowych i 80 cząstkowych, do przeprowadzania pojedynczych zabiegów. Dzięki temu studenci będą mogli ćwiczyć nie na pacjentach, ale na fantomach. Ministerstwo chce przeznaczyć na realizację tego rodzaju przedsięwzięć 282 mln zł.
Kolejnym projektem, na który stawia resort, są dzienne domy opieki medycznej. To placówki, które miałyby zapewnić opiekę z rehabilitacją dla osób niesamodzielnych powyżej 65. roku życia. Ich powstanie miałoby rozwiązać problem pacjentów, którzy są już zdrowi, ale nie powinno się ich wypuścić ze szpitala do domu, bo wymagają wsparcia. Ministerstwo z funduszy unijnych przeznaczy na ten cel 40 mln zł, co według jego wyliczeń wystarczy dla ok. 40 ośrodków.
Następne projekty, które czekają w kolejce, to stworzenie mapy potrzeb zdrowotnych, a także kształcenie kadr medycznych, programów profilaktycznych czy budowy szpitalnych oddziałów ratunkowych i lądowisk.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.