Prokuratura Generalna Ukrainy podejrzewa zbiegłego z kraju byłego prezydenta Wiktora Janukowycza o przyjęcie 26 mln hrywien łapówki, którą przekazano mu w formie wynagrodzenia z tytułu praw autorskich za nienapisaną książkę.
Łapówkę o równowartości ok. 4,5 mln złotych Janukowycz miał otrzymać od wydawnictwa "Nowyj Mir" w latach 2011-2012, czyli w pierwszej połowie swej prezydentury - poinformowała prokuratura w czwartek.
Agencja Interfax-Ukraina przypomina, że zgodnie z deklaracją majątkową Janukowycza w 2012 roku zarobił on niewiele ponad 770 tys. hrywien. Organizacja społeczna "Antykorupcyjna Rada Ukrainy" i nacjonalistyczna partia Swoboda domagały się wtedy bezskutecznie skontrolowania danych o dochodach ówczesnego prezydenta.
Janukowycz w lutym ubiegłego roku zbiegł z Ukrainy i ukrywa się w Rosji. Jego ucieczka z kraju wywołana była wydarzeniami tzw. rewolucji godności z przełomu 2013 i 2014 roku.
W kwietniu minionego roku Prokuratura Generalna Ukrainy ogłosiła, że Janukowycz występuje w prowadzonych przez nią śledztwach jako podejrzany o stworzenie organizacji terrorystycznej, której działalność doprowadziła do masowego zabójstwa ludzi podczas demonstracji w Kijowie.
Od ubiegłego roku Janukowycz ścigany jest przez władze Ukrainy międzynarodowymi listami gończymi. Jeden z nich został wystawiony w styczniu przez Interpol, lecz w lipcu bieżącego roku nieoczekiwanie zawiesił on jego obowiązywanie. Kijów zapewnia jednak, że uczyni wszystko, by były prezydent wrócił do kraju i stanął przed sądem.
"To zła wiadomość, która dowodzi, że dokumenty dostarczone przez stronę ukraińską zostały źle przygotowane (...) i nie dowiodły winy Janukowycza" - mówił wówczas były szef biura Interpolu na Ukrainie Kyryło Kulikow.
Broniąca Janukowycza londyńska kancelaria Joseph Hage Aaronson wydała komunikat, w którym stwierdziła, że decyzja Interpolu została podjęta, ponieważ "oskarżenia kryminalne, wniesione przez nowe władze ukraińskie przeciw prezydentowi Janukowyczowi, stanowią element kampanii prześladowań politycznych, jaka jest przeciw niemu prowadzona".
To Dykasteria ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.
Na terenach objętych konfliktami respektowane być powinno prawo humanitarne.
Organizatorzy zapowiadają, że będzie barwny, taneczny i pełen radości. Koniecznie posłuchaj!