Nowym wikariuszem apostolskim Anatolii w Turcji Ojciec Święty mianował włoskiego jezuitę o. Paolo Bizzetiego, wynosząc go równocześnie do godności biskupiej.
Ma on 67 lat. Urodził się we Florencji, a w ostatnim czasie kierował Centrum „Antonianum” w Padwie, zajmującym się formacją laikatu. Jezuita jest także specjalistą w sprawach Bliskiego Wschodu i założył kilka organizacji zajmujących się działalnością na rzecz tej części świata. Nowy wikariusz apostolski przypomniał, że Kościół w Turcji jest bardzo mały, ale silny wiarą, mimo niełatwych warunków, w jakich przyszło mu żyć:
„Turcja ma wielkie tradycje tolerancji i pluralizmu religijnego. Można powiedzieć, że to kraj ,w którym spotykały się różne religie i gdzie miała miejsce wymiana między cywilizacjami Zachodu i Wschodu. Dlatego mam nadzieję, że jest możliwe stworzyć mosty między wspólnotami chrześcijańskimi żyjącymi tutaj, a tymi, które są w Turcji. Tak jak to robił św. Paweł, który łączył tak różne wspólnoty kościelne Wschodu i Zachodu. Przede wszystkim powinniśmy prosić jedynego Boga, aby ustrzegł nas od podziałów, wojen i fundamentalizmu. Jestem przekonany, że przeważająca część ludzkości nie zgadza się ani na przemoc, ani na fundamentalizm” – powiedział o. Paolo Bizzeti.
Dodajmy, że o. Bizzetti jest bezpośrednim następcą zamordowanego 5 lat temu przez muzułmańskiego kierowcę bp. Luigiego Padovese. Przez cały ten czas wikariatem apostolskim Anatolii zarządzał administrator apostolski.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.