Abp Wiktor Skworc w 90 lat po koronacji cudownego obrazu Matki Bożej na klęcząco w bazylice piekarskiej opiece Maryi zawierzył świat, Kościół, ojca świętego, Śląsk, emigrantów, małżeństwa, ludzi pracy.
Słowa zawierzenia wypowiedział w czasie homilii podczas Mszy w bazylice piekarskiej.
Sprawowano ją w okrągłą rocznicę niezwykłego wydarzenia. Dokładnie 90 lat temu w sobotę 15 sierpnia 1925 r. w Piekarach odbyła się koronacja cudownego obrazu Matki Bożej.
Nastąpiła ona zanim powstała diecezja katowicka. Korony dla Matki Bożej pobłogosławił wtedy papież Pius XI. W jego imieniu na cudowny obraz nałożył je abp Wawrzyniec Lauri, nuncjusz apostolski w Polsce. Później te korony zostały skradzione. A w rezultacie Pani Piekarska koronowana była trzykrotnie.
Jej cudowny obraz właśnie w sobotę 15 sierpnia na nowo otrzymał korony z drugiej koronacji (z 1965 r.). Skradziono je w 1984 r., rok po spotkaniu Jana Pawła II ze Ślązakami na katowickim lotnisku Muchowiec.
Korony znalazły się rok później, były jednak bardzo zniszczone. Do ubiegłego roku przebywały w archiwum archidiecezjalnym. Później abp Wiktor Skworc przekazał je Piekarom. Zostały odnowione z zachowaniem śladów profanacji. 22 kwietnia tego roku na Watykanie pobłogosławił je papież Franciszek. Od soboty znajdują się pod cudownym obrazem Piekarskiej Pani.
W modlitwie zawierzenia w kazaniu metropolita katowicki prosił Maryję, by uczyła Swoje dzieci "z radością przyjmować Boga w Jego słowie". Przypomniał Jej także o emigrantach i o tych, którzy szukają schronienia w Europie.
- Matko wygnańców i emigrantów - pomóż wracać synom i córkom tej ziemi - jak do źródła - na ojcowiznę, do rodziny, do parafii, ustrzeż ich przed losem marnotrawnego syna, a jeśli już go zaznali - niech przez Twoją pomoc i modlitwę Kościoła skruszeją ich serca; niech powrócą w otwarte ramiona Boga, który jest Miłością i Miłosierdziem. (…). Do bram sytej Europy puka dziś tak wiele Twoich dzieci - niech znajdą za Twoją przyczyną gościnę na kontynencie, który szczyci się zapisem praw człowieka i zasadą poszanowania jego niezbywalnej godności. Ty sama pukałaś do drzwi w Betlejem i w dalekim Egipcie, znasz więc ból szukających pomocy - niech jej nie braknie dla proszących o wsparcie emigrantów - modlił się.
Abp Wiktor Skworc zwrócił się także do Jej piekarskiego wizerunku. - W swym sanktuarium przyjmujesz także, a może najbardziej tych, co sami przyjść nie mogą. Przyjmij ich mozolnie, z trudem stawiane kroki i ciche modlitwy wypowiadane przez usta spieczone chorobą, cierpienia ciała i duszy, głośne i ciche wołania, strapienia ściskające serce; przyjmij bezszelestne łzy płynące bruzdami zmarszczek. Lekarko, przyjmij wszystkich strudzonych pielgrzymów i uproś im łaskę zdrowia, pocieszenia, umocnienia, pokoju. Bądź siłą słabych, odwagą cierpiących, nadzieją odchodzących. Postaw przy każdym z nich dobrych ludzi, którzy okażą im serce pomocnym czynem - prosił.
Metropolita przypomniał też, że koronacja sprzed 90 lat była zarówno gestem wdzięczności, jak i zobowiązania. - By budować dom swego życia na skale Chrystusowej nauki, by wznosić budowlę Kościoła na fundamencie wiary, nadziei i miłości, by czcić Boga w każde święto i niedzielę, bo Boża i nasza, by dar przynależności do grona Twych dzieci urzeczywistniać we wspólnocie.
Całość zawierzenia TUTAJ.
Mszę metropolita sprawował w szatach liturgicznych znanych w 1925 r. Użył także pastorału pierwszego biskupa diecezji katowickiej, Augusta Hlonda, późniejszego prymasa Polski.
Świętowanie w Piekarach trwa. Jego zwieńczeniem będzie niedzielna pielgrzymka kobiet i dziewcząt. Rozpocznie się o 8.00, zakończy o 16.00. Eucharystii na piekarskim wzgórzu przewodniczyć będzie abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce. On też wygłosi homilię.
O historii piekarskich koron przeczytasz w najnowszym "Gościu" (nr 33) oraz jutro w specjalnym wydaniu Gościa Piekarskiego.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.