„Migranci i uchodźcy są dla nas wyzwaniem. Odpowiedź daje Ewangelia miłosierdzia”. Taki temat wybrał Papież na przyszłoroczny Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy (17 stycznia 2016 r.), obchodzony w drugą niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego.
Przypadnie on podczas Jubileuszowego Roku Miłosierdzia i wpisuje się logicznie w jego kontekst – czytamy w komunikacie wydanym przez Papieską Radę ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących.
Temat obchodów podkreśla dwa aspekty. Jego pierwsza część, „Migranci i uchodźcy są dla nas wyzwaniem”, wskazuje na dramatyczną sytuację tak licznych ludzi zmuszonych do opuszczenia swego kraju. Nieraz tragicznie kończą oni życie na morzu. Ojciec Święty nie chce, byśmy o tym zapominali. Jest to zgodne z jego słowami z bulli Misericordiae vultus, ogłaszającej Rok Święty: „Nie wpadajmy w obojętność, która upokarza, w przyzwyczajenie, które usypia ducha i nie pozwala odkryć nowości, w cynizm, który niszczy. Otwórzmy nasze oczy, aby dostrzec biedę świata, rany tak wielu braci i sióstr pozbawionych godności” (15).
Druga część tematu Dnia Migranta i Uchodźcy brzmi: „Odpowiedź daje Ewangelia miłosierdzia”. Chodzi o to, jak na zjawisko migracji winien odpowiadać Kościół. Franciszek zachęca, by w Roku Jubileuszowym podejmować uczynki miłosierdzia co do ciała i duszy. Wśród nich jest też przyjmowanie przybyszów. Komunikat watykańskiej dykasterii przypomina wezwanie Papieża, by „głosić wolność tym, którzy są więźniami nowych form niewolnictwa nowoczesnego społeczeństwa” (Misericordiae vultus, 16).
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.