„Św. Kolumban opat, urodzony w Irlandii, stał się wędrowcem dla Chrystusa i skutecznie głosił Ewangelię licznym regionom Europy”.
Tak o zmarłym przed 14 wiekami misjonarzu naszego kontynentu pisze Papież w liście do swojego specjalnego wysłannika na uroczystości upamiętniające tę rocznicę. Mianował nim arcybiskupa Mediolanu.
Kard. Angelo Scola będzie przewodniczył za tydzień, 30 sierpnia, w Bobbio na północy Włoch Mszy na 18. Międzynarodowym Spotkaniu Wspólnot św. Kolumbana. Jako papieskiemu wysłannikowi na te uroczystości towarzyszyć mu będzie delegacja, do której należy irlandzki biskup Noël Treanor. Jest on ordynariuszem diecezji Down and Connor, w której powstał pierwszy klasztor św. Kolumbana w mieście Bangor.
Ojciec Święty podkreśla, że Kolumban podczas swych apostolskich wędrówek przez dzisiejszą Irlandię, Wielką Brytanię, Francję, kraje języka niemieckiego i Włochy założył liczne klasztory. W ostatnim z nich, w Bobbio, zmarł 23 listopada 615 r. Benedykt XVI słusznie nazwał go jednym z „Ojców Europy”. Mówił, że dał on chrześcijańskie podstawy temu kontynentowi i również dzisiaj wskazuje wszystkim, gdzie są korzenie, z których Europa może się odrodzić – przypomina Franciszek. Swojemu wysłannikowi na uroczystości w Bobbio zaleca, by przekazał jego apostolskie błogosławieństwo wszystkim ich uczestnikom, przybyłym z różnych części naszego kontynentu. Zachęca ich też do rozważenia słów św. Kolumbana: „Boga kocha ten, kto zachowuje Jego przykazania. Prawdziwą miłość bowiem wyraża się nie tylko słowami, ale czynem i prawdą. Oddajmy zatem Bogu, naszemu Ojcu, Jego nieskażony obraz w świętości, bo On jest święty” – pisał przed 14 wiekami irlandzki misjonarz.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.