Rosja i NATO uzgodniły w sobotę wznowienie formalnej współpracy wojskowej i w sferze bezpieczeństwa - poinformował sekretarz generalny sojuszu Jaap de Hoop Scheffer. Jest to efekt spotkania ministrów spraw zagranicznych NATO z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem na greckiej wyspie Korfu.
Rozmowy były pierwszymi na szczeblu ministerialnym po przejściowym zawieszeniu oficjalnych kontaktów w ramach Rady NATO-Rosja z powodu rosyjskiej interwencji wojskowej w Gruzji w sierpniu zeszłego roku. Po spotkaniu Scheffer powiedział, że w sprawie Gruzji między członkami sojuszu a Rosją utrzymują się "fundamentalne różnice".
Wcześniej w sobotę - jak wyjaśnił szef NATO - Sojusz Północnoatlantycki i Rosja uznały, iż trzeba połączyć wysiłki w takich kwestiach jak wojna w Afganistanie, walka z piratami somalijskimi, przeciwdziałanie terroryzmowi i rozprzestrzenianiu broni jądrowej. Podkreślił też, że odchodząc ze stanowiska w związku z końcem swej kadencji chce pozostawić następcy, Duńczykowi Andersowi Foghowi Rasmussenowi, "działającą" Radę NATO-Rosja.
W spotkaniu Rady w sobotę uczestniczyli w imieniu USA zastępca sekretarza stanu James Steinberg, a także premierzy Włoch i Grecji, Silvio Berlusconi i Kostas Karamanlis.
Moim obowiązkiem jest zachowanie danych penitenta w tajemnicy - dodał.
Co najmniej pięć osób zginęło, a 40 zostało rannych w wypadku na ceremonii religijnej.
Biblioteka Watykańska w czasie wojny stała się azylem dla prześladowanych Żydów.