Pęd do wiedzy i nacisk na wszechstronny rozwój nie dotyczy tylko ludzi młodych. Starsi też chcą się dokształcać, by sprostać wymaganiom współczesnego świata.
W 2008 r. w Lublinie, dzięki inicjatywie i autorskiemu projektowi Zofii Zaorskiej, powstała pierwsza w Polsce Szkoła Super Babci i Super Dziadka.
Dziś po siedmiu latach działalności, ma nie tylko wielu absolwentów ale też tzw. wiecznych studentów, którzy bez szkoły dla babć i dziadków nie wyobrażają sobie już życia.
Pani Zofia sama była już babcią, gdy zakładała szkołę. Chciała stworzyć miejsca, gdzie opiekunowie dostaliby wsparcie w towarzyszeniu wnukom w poznawaniu świata, zdobywaniu umiejętności ciekawej, rozwijającej zabawy oraz w podjęciu obowiązków szkolnych.
Jak się okazało, Szkoła Super Babci i Super Dziadka stała się także miejscem samorozwoju dla tych wszystkich, którzy zdecydowali się do niej zapisać.
- Jestem wielozawodowcem i różne szkoły w swoim życiu kończyłam, ale ta szkoła jest dla mnie najważniejsza - mówi Ewa Małaj, wieloletnia już słuchaczka Szkoły. - Zapisałam się kiedy moja wnuczka miała dwa lata. Bardzo chciałam być dobrą, a nawet bardzo dobrą babcią. Wiedziałam, że czasy się zmieniły i dziś dzieci trzeba inaczej wychowywać niż kiedyś. Gdy zaczęłam uczestniczyć w zajęciach, poczułam się w naprawdę dobrze w roli babci - przekonuje.
Pani Ewa podkreśla także, że szkoła oprócz pewności siebie nauczyła ją jak odnajdywać się w nowej rodzinie i jak mieć z rodziną dobre relacje.
Aktualnie trwają zapisy na kolejny semestr w nietypowej szkole. Zofia Zaorska zachęca wszystkich, którzy są otwarci na kontakt z dziećmi w rodzinie, ale także poza nią, do wzięcia udziału w proponowanych formach aktywności.
- W tym roku będą działały stare, ale też całkiem nowe koła zainteresowań: teatralne, opowiadaczy, zabaw wielopokoleniowych i gier planszowych - wylicza pani Zofia. - Uczestnicy zostaną przygotowani do spotkań z dziećmi w przedszkolach i szkołach, co pozwoli pełnić pożyteczną i wdzięczną rolę wśród najmłodszych - dodaje.
Super babcie i super dziadkowie będą także przygotowywać kolejną grę z cyklu „Tajemnice ulic Lublina” oraz rozpoczną nowy cykl spotkań zatytułowany „ Nasze wnuki dojrzewają”. Jak informuje Zofia Zaorska, cały czas poszukiwani są także wolontariusze do pomocy dzieciom w nauce.
Do Szkoły Super Babci i Super Dziadka można się zapisywać do 21 września mailowo: szkolasuperbabci@wp.pl lub telefonicznie u pani Zofii: 608 702 28
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.