"Popatrzmy na parafię i diecezję oczyma Apostoła Narodów" – zachęcał abp Damian Zimoń w niedzielę 28 czerwca 2009 r. podczas uroczystej sumy odpustowej w parafii św. Pawła w Zabrzu - Pawłowie, kończącej w archidiecezji katowickiej Rok św. Pawła
„Nie możemy mieć przed oczami jedynie nas, którzy jesteśmy w tej pięknej świątyni, ale również tych, którzy nie znają jeszcze Chrystusa. Tyle współczesnych rodzin potrzebuje prawdy Chrystusowej o małżeństwie i rodzinie” - podkreslił. Odpowiadając na pytanie, w jaki sposób głosić dziś Chrystusa, abp Damian Zimoń wskazał na 13 rozdział Listu św. Pawła do Koryntian, gdzie w „Hymnie o miłości” jest zachęta do cierpliwości, niedbania o siebie, cierpliwości, życzliwości i czystości.
Ks. prał. Jan Drob w homilii odniósł się do zaskakującego życiorysu św. Pawła. „Człowiek dobrze wykształcony, oddany bez reszty faryzeuszom, bardzo gorliwy w zwalczaniu wszystkiego, co związane było z Chrystusem. Wręcz nienawidził wyznawców Chrystusa. Gorliwie chciał wymazać z ludzkiej pamięci to, co głosił Chrystus, a przecież prawdopodobnie sam Go nigdy nie słyszał. I ta cudowna, niezwykła przemiana, niezwykłe powołanie” – mówił. W dalszej części kaznodzieja zwrócił uwagę na podobieństwo czasów, w których swoje posłannictwo pełnił św. Paweł do współczesności. „Dziś także zagrożona jest rodzina, zagrożona jest godność człowieka. Dlatego św. Paweł pisał do różnych gmin, aby ich wzmacniać, przekonywać o miłości Boga do nas; o wartości i godności człowieka; o rodzinie. Przez to, co pisał do tych gmin, pisze również i do nas”.
Ks. Józef Krakowski, proboszcz parafii, w której miało miejsce zamknięcie Roku św. Pawła cieszy się z ożywienia wiary w duchu św. Pawła. „W archidiecezji mamy dwa kościoły, których patronem jest św. Paweł” – mówi. „W Nowym Bytomiu ubiegłoroczne obchody się zaczęły, a u nas się kończą. Przez cały rok czytaliśmy Listy Pawłowie w niedzielę przed sumą, były też nabożeństwa, misje w czerwcu, świeciła się u nas lampa oliwna na wzór tych z Bazyliki św. Pawła Za Murami w Rzymie. Była też pielgrzymka z Nowego Bytomia – od świętego Pawła do świętego Pawła, część parafian przyszła pieszo, część rowerami”.
Ks. Jan Janiczek, proboszcz z Nowego Bytomia, podsumowując Rok św. Pawła, zwraca uwagę na walory duszpasterskie podobnych inicjatyw. „Do św. Pawła przychodzi się po nawrócenie i gorliwość apostolską” – mówi. „W naszej parafii ożywiony był ruch pielgrzymkowy, połączony ze spowiedzią, czyli miało miejsce nawrócenie. Odprawialiśmy też uroczyste Eucharystie, co miało wzmocnić gorliwość. Powodzeniem cieszyła się droga jubileuszowa, 5 stacji, której kulminacyjnym etapem była chrzcielnica”.
Ks. Piotr Kurzela, dyrektor wydziału Duszpasterstwa Ogólnego katowickiej kurii pozytywnie ocenia miniony rok. „Nasze świętowanie miało miejsce w całej archidiecezji, gdzie w wielu kościołach można było uzyskać odpust. Sens takich inicjatyw sprowadza się głównie do pogłębienia wiary. Mieliśmy okazję przybliżyć sobie pisma św. Pawła, co przekładało się na duszpasterskie działania”.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.