Komitet Wyborczy twierdzi jedno, "Gazeta Wyborcza" drugie, organizatorzy spotkania z Grzegorzem Braunem trzecie. A zebrało się Kurii Wrocławskiej i Papieskiemu Wydziałowi Teologicznemu.
Wizyta znanego reżysera, publicysty, a od niedawna polityka, wywołała w stolicy Dolnego Śląska spore zamieszanie.
Początkowo spotkanie Grzegorza Brauna z wrocławianami miało odbyć się w auli PWT. Prośba od środowisk patriotycznych, która wpłynęła 1 września, traktowała o wynajęciu auli 10 września na potrzeby wykładu-prelekcji. Nikt nie wspomniał wtedy o charakterze politycznym spotkania. Natomiast na Facebooku, na profilu wydarzenia, umieszczono informację: „Na obu spotkaniach (w Oławie - red.) będą mogli Państwo złożyć podpisy poparcia dla Komitetu Wyborczego Wyborców Grzegorza Brauna »Szczęść Boże!« oraz donieść podpisane już listy.”
Sprawą zajęła się „Gazeta Wyborcza”, która od razu podniosła kwestię zbierania podpisów na konto komitetu „Szczęść Boże” w auli katolickiej uczelni. Dziennikarka poprosiła więc rzecznika prasowego PWT o wyjaśnienie sprawy. Otrzymała stosowne pismo, w którym Marta Wilczyńska, rzecznik PWT, uzasadniła, dlaczego pomieszczenie jednak nie zostanie wynajęte pod spotkanie z Braunem.
Czytamy: „Papieski Wydział Teologiczny nie został poinformowany o prowadzeniu akcji politycznej podczas tego wydarzenia i odcina się od wszelkich tego typu działań. Uczelnia jest otwarta na prośby rozmaitych środowisk i często staje się przestrzenią do dyskusji i dialogu. Nie użycza jednak swoich budynków na spotkania związane z agitacją polityczną/wyborczą”.
I dalej: „ Co istotne, organizatorzy do dziś nie dopełnili formalności prawnych dotyczących użyczenia sali, w związku z tym z formalnego punktu widzenia spotkanie na terenie PWT nie może mieć miejsca.”
Organizatorzy spotkania rzeczywiście nie podpisali umowy, a przez to nie dopełnili formalności. Skończyło się na rezerwacji. Ale tutaj problem się dopiero zaczyna.
Przeczytaj także nasz komentarz w tej sprawie.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.