Po raz pierwszy od 20 lat Elżbieta II ubiega się o podwyżkę w ramach tzw. listy cywilnej, czyli dorocznego przydziału środków w stałej wysokości na utrzymanie dworu, wydawanie bankietów i opłacenie pensji dworzan.
Tygodnik "Sunday Times" powołujący się na źródła rządowe donosi, że przedstawiciele dworu powiadomili resort finansów, iż zabiegają o "dramatyczną podwyżkę", ponieważ musieli sięgnąć do rezerw i dokonać cięć, a w 2012 roku Elżbieta II będzie obchodzić diamentowy jubileusz - 60-lecie objęcia tronu, a więc wydatki wzrosną.
Liberalny poseł Norman Baker sądzi, iż "występowanie z wnioskiem o podwyżkę ze strony jednej z najbogatszych rodzin w państwie, w okresie, gdy poddani mają trudności z regulowaniem rachunków na bieżąco, jest dowodem braku społecznej wrażliwości".
Według niego rodzina królewska będzie musiała wykazać, iż dobrze gospodarowała posiadanymi środkami i udostępniać rachunki w oparciu o ustawę o swobodnym dostępie do informacji tak samo, jak każda inna instytucja publiczna w państwie.
Konserwatywny poseł Richard Bacon z komisji wydatków publicznych Izby Gmin sądzi, iż dwór występując o podwyżkę musi zaproponować coś w zamian np. w jeszcze szerszym zakresie udostępnić Pałac Buckingham zwiedzającym.
Nowa lista cywilna, której wysokość ustalana jest raz na 10 lat w porozumieniu dworu z rządem wejdzie w życie od stycznia 2011 roku. Lista ma rangę ustawy parlamentarnej - w 1990 roku jej wysokość ustalono na 7,9 mln funtów rocznie, a w 2000 roku przedłużono ją w tej samej wysokości na kolejne 10 lat.
Lista powstała w 1760 roku, gdy ówczesny monarcha Jerzy III zrzekł się przychodu z domen królewskich w zamian za roczną płatność od ministerstwa finansów w stałej wysokości.
Elżbieta II czerpie również dochód z księstwa Lancaster obejmującego 18,7 tys. hektarów gruntów różnej kategorii w Anglii i Walii, nieruchomości i innych aktywów. Dobra te tworzą fundusz powierniczy, z którego korzysta monarcha jako tytularny książę (księżna) Lancasteru dla sfinansowania swoich osobistych wydatków.
Wniosek o podwyżkę dla Elżbiety II zbiega się w czasie ze skandalem na tle parlamentarnego systemu refundacji, który był wstrząsem dla brytyjskiego politycznego establishmentu i zapewne zostanie odebrany jako kontrowersyjny.
Monarchia kosztuje brytyjskiego podatnika blisko 100 mln funtów rocznie z czego ok. 50 mln funtów to koszty bezpieczeństwa. Przychód z dóbr korony, który trafił do skarbu państwa w ubiegłym roku wyniósł ok. 211 mln funtów.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.