Blisko tysiąc osób wyruszyło dziś sprzed białostockiej archikatedry do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie k. Wasilkowa. Na czele grupy niesiono duży krzyż, a podążający za nim pątnicy nieśli ze sobą małe drewniane krzyże jako symbol wyznawanej wiary i osobistych intencji ofiarowanych Bogu.
Do liczącego niemal 300 lat Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie co roku przybywają dziesiątki tysięcy wiernych z Polski i z zagranicy.
Pielgrzymkę rozpoczęła wspólna modlitwa w archikatedrze pw. Najświętszej Maryi Panny. Pątników pobłogosławił i wraz z nimi wyruszył ks. Alfred Butwiłowski, kustosz sanktuarium.
Przed wyruszeniem w drogę w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej pielgrzymi mogli otrzymać obrazki z modlitwami bł. ks. Michała Sopoćki przygotowanie w związku z zapowiedzianym przez papieża Rokiem Miłosierdzia oraz wodę przekazaną przez podlaskie firmy – producentów wody „Knyszynianka” i „Krynka”.
W czasie wędrówki do grupy pielgrzymkowej tradycyjnie dołączają wierni z parafii leżących na trasie przemarszu. Do sanktuarium dotrą również grupy z Czarnej Białostockiej i Supraśla. Na miejscu spodziewanych jest ponad 3 tys. pątników.
Po przybyciu do Świętej Wody wspólnie odmówiona zostanie koronka do Miłosierdzia Bożego, a następnie pielgrzymi uczestniczyć będą we Mszy św., po której zostaną poświęcone przyniesione przez nich krzyże, które następnie umieszczą na Górze Krzyży. Wielu pątników zwyczajowo zapali ułożone w formę krzyża znicze, aby upamiętniać trud swojej wędrówki. Na zakończenie uroczystości wierni wezmą udział w nabożeństwie zwanym „Dróżkami Maryi”.
W niedzielę 13 września w ramach dorocznych uroczystości odpustowych w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej odbędzie się pielgrzymka parlamentarzystów oraz pracowników administracji rządowej i samorządowej województwa podlaskiego. Po wspólnej modlitwie różańcowej o godz. 12.00 odprawiona zostanie uroczysta Msza św., której przewodniczyć będzie abp Senior Stanisław Szymecki.
Do liczącego niemal 300 lat Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie co roku przybywają dziesiątki tysięcy wiernych z Polski i z zagranicy. Szczególnym miejscem modlitwy pielgrzymów, obok Sanktuarium z obrazem Matki Bożej Bolesnej jest grota wraz z cudownym źródełkiem i powstała przed Jubileuszowym Rokiem 2000 Kalwaria.
Można na niej odnaleźć setki tysięcy różnej wielkości krzyży, przyniesionych tu wraz z modlitwami w wielu intencjach przez osoby prywatne oraz przez różne wspólnoty, środowiska, grupy i organizacje z kraju i z zagranicy. Sanktuarium od wielu lat prowadzi księgę intencyjną stawianych krzyży oraz księgę doznanych tu łask.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.
Sejm przeciwko odrzuceniu projektu nowelizacji Kodeksu karnego, dotyczącego przestępstw z nienawiści
W 2024 r. funkcjonariusze dolnośląskiej KAS udaremnili nielegalny przywóz prawie 65 ton odpadów.