Przewodniczący episkopatów Anglii i Walii oraz Irlandii o sytuacji chrześcijan w ziemi Jezusa.
Wśród uczestników zakończonego w środę 16 września w Ziemi Świętej spotkania plenarnego Rady Konferencji Biskupich Europy byli też przewodniczący episkopatów Anglii i Walii – kard. Vincent Nichols – oraz Irlandii – abp Eamon Martin. Po powrocie do swoich krajów wydali oni wspólne oświadczenie, w którym zachęcili rodaków do wspierania tamtejszych wyznawców Chrystusa przez modlitwę i pielgrzymowanie do miejsc świętych. Zapewnili, że pielgrzymki to konkretny wyraz jedności i solidarności z chrześcijanami kraju, w którym żył sam Jezus.
Jak piszą przewodniczący angielskiego oraz irlandzkiego episkopatu, spotykani przez nich chrześcijanie Izraela i Palestyny wyrażali pragnienie życia w pokoju i bezpieczeństwie. Modląc się razem ze wspólnotami chrześcijańskimi, które mają ogromne poczucie przynależności do miejsc, gdzie od wieków mieszkają, kard. Nichols i abp Martin doświadczyli ogromnej gościnności, wiary i nadziei, przeżywanych przez wszystkie pokolenia. Byli pod dużym wrażeniem dynamizmu modlitwy i śpiewu młodych ludzi w Nazarecie i Mi’ilya, a także konkretnej pomocy udzielanej niepełnosprawnym w Beit Jala koło Betlejem. Widzieli ogromną pracę prowadzoną w dziedzinie zdrowia czy edukacji.
Hierarchowie wyczuwali zarazem wielką tęsknotę za pokojem i stabilnością, których wciąż tam brakuje. Są zaniepokojeni sytuacją chrześcijańskich szkół, które stoją w obliczu prawdziwego kryzysu. W Nazarecie młodzież i nauczyciele opowiadali im o swej walce o utrzymanie szkół chrześcijańskich, które nie mają pomocy finansowej z budżetu państwa. Dużym problemem jest też wysiedlanie całych rodzin z ich własnych domów na granicy między Izraelem a terytoriami palestyńskimi. Rodziny te nie mają żadnej nadziei na normalne życie. Trzeba konkretnych decyzji, aby pomóc im budować pokój.
W Ziemi Świętej uczestnicy spotkania plenarnego Rady Konferencji Biskupich Europy spotkali się również z prezydentami Palestyny Mahmoudem Abbasem oraz Izraela Reuvenem Rivlinem. „Prezydenci Abbas i Rivlin wyrazili uznanie dla Papieża Franciszka za jego poparcie dla wysiłków na rzecz pokoju – piszą w swoim liście kard. Nichols i abp Martin. – Dodało nam to otuchy, gdy usłyszeliśmy obu prezydentów wyrażających pragnienie jego budowania. Mamy nadzieję, że podwoją oni wysiłki w celu znalezienia rozwiązania problemów w tym regionie, które będzie w pełni respektowało prawo wszystkich żyjących tu ludów – Żydów, chrześcijan i muzułmanów – do życia razem w pokoju” – czytamy we wspólnym oświadczeniu przewodniczących angielskiego oraz irlandzkiego episkopatu.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.
Nie zapadła jeszcze decyzja dotycząca niedzielnej modlitwy Anioł Pański.