Abp Nycz o "trudnej mowie" Kościoła

Ludzie współcześni lękają się Kościoła w obawie, że zabierze im wolność. Wielu mówi: trudna jest ta mowa i któż ją może słuchać - mówił abp Kazimierz Nycz podczas mszy św., odprawionej w poznańskiej Katedrze.

We mszy wziął udział m.in. b. premier Tadeusz Mazowiecki, który w poznańskim Ratuszu odbierze tytuł Honorowego Obywatela Miasta, a także prezydent miasta, miejscy radni i mieszkańcy Poznania.

"Zdarza się dość często, że ludzie współcześni lękają się Kościoła w obawie, że zabierze im wolność. Wielu mówi tak, jak współcześni do Jezusa: trudna jest ta mowa i któż ją może słuchać. Wielu wtedy odchodziło od niego i dziś jest podobnie. Niejeden człowiek mówi: trudna jest mowa Kościoła na temat nierozerwalności małżeństwa, bezwzględnej ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Trudna jest mowa na temat dyskutowanych dziś problemów genetycznych w tym in vitro. Kościół przypomina i ciągle będzie przypominał o granicach etycznych możliwości jakie daje nauka" - powiedział abp Nycz.

"Trudny dla niektórych jest sprzeciw kościoła wobec prób równania z małżeństwem związku osób tej samej płci, współżycia pozamałżeńskiego i przedmałżeńskiego. Wielu boi się, że kiedy przyjmą Ewangelię, to stracą radość swego serca; obawiają się, że stanie się ono pozbawione entuzjazmu i spontaniczności. My chrześcijanie obawy i lęki tych ludzi rozumiemy, ale chcemy tak jak Jan Paweł II wołać: nie lękajcie się Chrystusa" - dodał.

Abp Kazimierz Nycz podkreślił zasługi Poznania jako miasta związanego z polskim Kościołem od początku jego istnienia. "Poznań jest tym miastem, na które są zwrócone oczy całego Kościoła w Polsce, bo tu rodziły się jego początki. Poznań przewodził i był dla niego lampą przez całe tysiąc lat. Ta wierność Poznania sprawdzała się w wielkich wydarzeniach historycznych i politycznych ostatnich 200 lat. Wszyscy znamy z historii i uczymy się tego, z dumą mówiąc o Poznaniu, o powstaniach wielkopolskich. Myślimy także o tym wydarzeniu, które miało miejsce w roku 1956" - zaznaczył metropolia.

Zdaniem hierarchy, to od samych poznaniaków zależy, czy ich miasto będzie znane w Polsce i na świecie. Poznań potrafi mówić o swoich zaletach - dodał.

"Wszyscy patrzymy na Poznań jako na miasto piękne i ważne nie tylko z wymiaru historycznego. Patrzymy na Poznań z uznaniem i troską o to, aby był on ważnym miejscem na mapie kulturalnej, naukowej, społecznej i kościelnej naszej ojczyzny. To jest tak jak z głoszeniem Ewangelii: dziś już nie wystarczy być w kościele i czekać +bo przyjdą+ - już sami nie przyjdą. Tak jest z tym pokazywaniem tej wspaniałości waszego miasta. Trzeba to Polsce i światu pokazywać. A wy doskonale wiecie jak to robić" - powiedział abp Nycz.

W trakcie mszy św. odprawionej w intencji mieszkańców Poznania zainaugurowano w archidiecezji poznańskiej Rok Kapłański, ogłoszony przez Papieża Benedykta XVI.

Jak powiedział abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, Rok Kapłański ma służyć pogłębieniu kapłańskiej tożsamości, przyjrzeniu się istocie posługi kapłańskiej, przebłaganiu Boga za niewierność kapłanów i wspieraniu powołań kapłańskich.

Patronem Roku Kapłańskiego jest św. Jan Maria Vianney. Na poznańskim Sołaczu znajduje się jeden z zaledwie pięciu kościołów w Polsce pod wezwaniem tego świętego. W 2010 roku do archidiecezji ma trafić relikwiarz jego ręki, który będzie peregrynował po jej terenie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
14°C Czwartek
dzień
14°C Czwartek
wieczór
12°C Piątek
noc
9°C Piątek
rano
wiecej »