Ojciec święty Franciszek mianował ks. prał. Zbigniewa Zielińskiego, proboszcza bazyliki Mariackiej w Gdańsku, biskupem pomocniczym archidiecezji gdańskiej, przydzielając mu stolicę tytularną Medeli.
Uroczystość ogłoszenia nominacji odbyła się w samo południe 26 września w gdańskiej Auli Jana Pawła II. Przybyli na nią zaproszeni przez metropolitę księża dziekani z całej archidiecezji, pracownicy kurii oraz przedstawiciele mediów.
- Wyrażamy nasza wdzięczność ojcu świętemu, papieżowi Franciszkowi za to, że zauważył tego kapłana i podniósł go do godności biskupiej - mówił po odczytaniu komunikatu abp Sławoj Leszek Głódź. - A my modlimy się i życzymy, aby służył długie lata w zdrowiu i radości naszej archidiecezji, Kościołowi w Polsce i Kościołowi Powszechnemu. Aby zyskał zrozumienie wśród wiernych, którzy będą oddani jego pieczy i wśród prezbiterium, duchowieństwa diecezjalnego i zakonnego i wszystkich osób życia konsekrowanego - dodał metropolita.
- Święcenia najprawdopodobniej odbędą się w październiku, w przedostatnią, bądź ostatnią sobotę. Sobota jest najwłaściwszym dniem z racji na duszpasterskie zadania księży biskupów - stwierdził arcybiskup.
Metropolita wręczył nominatowi pierwsze atrybuty przynależności do grona biskupów: piuskę, krzyż i pierścień. Później przyszedł czas na życzenia, które składali nominatowi zgromadzeni na uroczystości.
- Pochodzę z domu katolickiego. Urodziłem się w Gdańsku. Gdańsk jest moją ziemią ojczystą, którą kocham. Jestem człowiekiem, który wychował w Kościele - mówił mediom już po uroczystości bp Zbigniew Zieliński. - Zupełnie naturalna jest tu obecność biskupa. Zaczęło do mnie docierać, że to się odnosi do mnie. To tak jak w domu. Niedawno przerabiałem w domu sytuację, kiedy zmarli rodzice i moja starsza siostra. dotarło do mnie wówczas, że ja jestem teraz najstarszy w domu i jestem w jakiś sposób odpowiedzialny za moją młodszą siostrę. To porównywalne uczucie - stwierdził. - Z mojej strony idę z tym, co stanowi moje dotychczasowe doświadczenie - dodał biskup nominat.
- Kiedy niedawno, miesiąc temu byliśmy na pielgrzymce do korzeni chrześcijaństwa w Armenii i Gruzji, odprawialiśmy Mszę św. w Tbilisi u bp. Giuseppe. Wówczas biskup kazał mi usiąść na swoim tronie, na którym napisane były słowa wyjęte z encykliki Jana Pawła II "Ut unum sint" - "Aby byli jedno". wtedy pomyślałem sobie, że takim bliskim mojemu sercu pragnieniem jest to, żeby budować jedność - dzielił się z dziennikarzami.
- Mamy wiele bardzo ambitnych, szczytnych celów, ale to, czego doświadczamy jako ludzie wierzący, zwłaszcza w polskiej rzeczywistości jest często brak jedności. Nuncjusz powiedział mi: "Idziesz do grona dwóch biskupów. Dbajcie o to, żeby księża i wierzący byli jedno" - podkreślał bp Zieliński. - Jestem do dyspozycji abp. metropolity, któremu mam pomagać. W związku z tym, razem z bp. Wiesławem, który bardzo serdecznie mnie przyjął jako współpracownika, będziemy tą pomocą służyć - mówił.
Życiorys biskupa nominata Zbigniewa Zielińskiego
Ksiądz Prałat dr Zbigniew Zieliński, syn Ruperta i Teresy, urodził się 14 stycznia 1965 r. w Gdańsku. Sakrament chrztu przyjął w Parafii pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Gdańsku-Brętowie. Po ukończeniu szkoły podstawowej kontynuował naukę w Technikum Budowy Okrętów „Conradinum” w Gdańsku. Po maturze, w 1985 r. rozpoczął sześcioletnie studia filozoficzno-teologiczne w Gdańskim Seminarium Duchownym. 18 maja 1991 r. przyjął święcenia kapłańskie w bazylice Mariackiej w Gdańsku z rąk Księdza Arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego.
Pracował jako wikariusz w Parafii pw. Matki Boskiej Bolesnej w Gdańsku (1991-1999) i w Parafii Archikatedralnej pw. Trójcy Świętej w Gdańsku (1999-2000). 9 czerwca 2000 r. otrzymał nominację na Dyrektora Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej Gdańskiej. Został włączony do Archidiecezjalnej Rady Duszpasterskiej i został Członkiem Komisji Głównej III Synodu Gdańskiego (2001). Po uzyskaniu licencjatu z katolickiej nauki społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie rozpoczął pracę jako wykładowca teologii pastoralnej w Gdańskim Seminarium Duchownym (2002).
15 lipca 2004 r. został mianowany proboszczem Parafii pw. Św. Michała Archanioła w Sopocie, a w roku 2007 Dziekanem Dekanatu Sopot. Równocześnie należał do Rady Kapłańskiej i Kolegium Konsultorów Archidiecezji Gdańskiej. W 2004 roku obronił na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, na Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych pracę doktorską pt. „Przekaz wartości religijnych w zreformowanej polskiej szkole publicznej po 1990 r.”, napisaną pod kierunkiem ks. prof., dr hab. Henryka Skorowskiego. W 2005 r. otrzymał godność Kanonika Kapituły Archikatedralnej Gdańskiej.
8 grudnia 2007 r. został mianowany Proboszczem Parafii katedralnej pw. Trójcy Świętej w Gdańsku-Oliwie i Dziekanem Dekanatu Gdańsk-Oliwa. Podejmował też różne zadania jako Duszpasterz Archidiecezjalnej Kościelnej Służby Mężczyzn „Semper Fidelis” i Duszpasterz Pracowników Gospodarki Leśnej oraz Diecezjalny Duszpasterz Myśliwych. W dowód zasług otrzymał od papieża Benedykta XVI godność Kapelana Jego Świątobliwości (2007).
27 października 2014 r. został mianowany Proboszczem Parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Gdańsku.
W dniu 26 września 2015 r. Ojciec Święty Franciszek mianował księdza prałata dr. Zbigniewa Zielińskiego biskupem pomocniczym Archidiecezji Gdańskiej.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.