Reklama

Kat Trójmiasta spocznie na Powązkach

Przeciwko pochowaniu Stanisława Kociołka na warszawskich Powązkach Wojskowych opowiedział się szef Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński. W jego ocenie nie powinno się na tej narodowej nekropolii chować komunistycznych dygnitarzy.

Reklama

Kociołek zmarł 1 października. Prezes IPN Łukasz Kamiński w oświadczeniu przypomniał, że fundamenty, na jakich budowana jest Rzeczpospolita Polska to wolność, niepodległość, prawda i godność człowieka.

Stanisław Kociołek przez lata był członkiem komunistycznego aparatu partyjnego, który zwalczał te wartości. W najnowszej historii Polski zapisał on jedną z najczarniejszych kart. Będąc wicepremierem w grudniu 1970 roku w czasie protestów na Wybrzeżu odegrał kluczową rolę. W przeddzień krwawej masakry nawoływał robotników do przyjścia do pracy" - napisał szef Instytutu.

17 grudnia 1970 roku wojsko i milicja otworzyły ogień do robotników w Gdyni. - Stanisław Kociołek w wymiarze moralnym i politycznym ponosi za to odpowiedzialność - dodał.

W ocenie Kamińskiego sprawa pogrzebów na tym wyjątkowym cmentarzu powinna zostać ostatecznie uregulowana, tak by na przyszłość uniknąć podobnych kontrowersji. - Zdecydowanie opowiadam się przeciwko chowaniu na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie komunistycznych dygnitarzy. Ta warszawska nekropolia jest niezwykle ważna dla tożsamości naszego narodu. Powinni spoczywać na niej wybitni Polacy, których zasługi dla Ojczyzny nie budzą wątpliwości - zaznaczył Łukasz Kamiński.

We wtorek Rzeczpospolita napisała, że pogrzeb Kociołka zaplanowano na środę o godz. 13.00. Według "Rz" prochy Kociołka zostaną złożone w grobie urnowym.

Zgodnie z informacjami na stronach miasta dysponentem miejsc, przeznaczonych na groby tradycyjne (do pochowania trumien) na Cmentarzu Wojskowym jest prezydent m. st. Warszawy, który rozpatruje wniosek i może udzielić zgody na pochowanie na tym cmentarzu. Zgoda taka nie jest wymagana w przypadku wykorzystania do pochówku już istniejącego grobu.

Dyrektor Zarządu Cmentarzy Komunalnych dysponuje miejscami grzebalnymi, przeznaczonych na groby urnowe oraz niszami urnowymi w kolumbariach.

Wśród kryteriów rozpatrywania wniosków o pogrzeb na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach wskazano zasługi dla Rzeczypospolitej Polskiej, zasługi dla Warszawy, nadane odznaczenia państwowe, udział w walkach zbrojnych o wolność, niepodległość Rzeczypospolitej, pobyt w obozach i miejscach zesłania z przyczyn politycznych, nadane inne odznaczenia i wyróżnienia honorowe, branżowe, dokumentujące zasługi dla RP i m.st. Warszawy.

Wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak wyjaśnił na Twitterze, że miejsce pochówku Kociołka nie jest w gestii MON. - Nie będzie żadnej asysty wojskowej na pogrzebie, nikt się o takową zresztą nie zwracał - napisał.

Również rzeczniczka prasowa dowództwa garnizonu Warszawa ppłk Joanna Klejszmit-Bodziuch poinformowała, że pogrzeb nie będzie realizowany z wojskową asystą honorową, a wojsko nie jest gestorem przydzielonego na Powązkach miejsca pochówku.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
1°C Piątek
rano
2°C Piątek
dzień
2°C Piątek
wieczór
0°C Sobota
noc
wiecej »

Reklama