Ponad 15 proc. Polaków w ciągu najbliższych 3 lat chce założyć firmę. W naszym kraju działa 1,771 mln przedsiębiorstw.
W Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach od poniedziałku do środy trwa V Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw.
Swój udział w spotkaniach zarejestrowało prawie 6 tys. osób. Do stolicy Górnego Śląska przyjechały delegacje z 47 krajów. Podczas tegorocznej edycji wydarzenia mowa będzie przede wszystkim o nauce, biznesie i samorządzie.
Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, przedstawiła dziennikarzom najnowszy raport na temat małych i średnich przedsiębiorstw. Polska średnia firma zatrudnia 5,5 pracownika, w Unii Europejskiej wynik ten wynosi powyżej 6 osób.
Przewodnim tematem raportu jest internacjonalizacja. - Z naszego badania wynika, że ok. 40 tys. MŚP rozważa w najbliższych latach wyjście za granicę. Jedna czwarta polskich firm deklaruje także, że jedną czwartą swoich klientów ma zagranicą - mówiła dodając, że niestety na razie nasze firmy wciąż mają niskie dochody z eksportu.
Lublińska-Kasprzak dodała, że dużym problemem są także niskie nakłady inwestycyjne i innowacyjne. Jako przykład podała Szwajcarię, gdzie nakłady inwestycyjne są 10 razy większe niż w naszym kraju.
Jerzy Buzek, eurodeputowany, przewodniczący komitetu honorowego kongresu, mówił o realiach, z jakimi muszą liczyć się współcześni przedsiębiorcy małych i średnich firm. Wśród nich wymienił: globalizację i jej skutki, wielkie napięcia pomiędzy Południem a Północą, kryzys demograficzny na całym świecie oraz problemy związane z klimatem i ochroną środowiska. Wyjaśniał, że zadaniem kongresu będzie szukanie odpowiedzi na to, jak zachowywać się na mikro- i makropoziomie.
- Mam nadzieję, że znaczącą część obrad poświęcimy również relacjom między środowiskiem naukowym i przedsiębiorcami, między przedsiębiorcami i samorządem terytorialnym oraz regulacjom, które obowiązują w Unii Europejskiej. Powinny one wspierać rozwój przedsiębiorczości oraz konkurencję opartą na uczciwych zasadach - mówił Janusz Steinhoff, przewodniczący Krajowej Izby Gospodarczej, szef rady programowej kongresu, dodając, że wielkim wyzwaniem dla gospodarki jest pakiet klimatyczno-energetyczny.
W ciągu trzech dni kongresu zaplanowano kilkadziesiąt sesji panelowych oraz szereg warsztatów i spotkań, w których udział wezmą eksperci z kraju i zagranicy.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.