Reklama

Franciszek zachęca do "misyjnej pasji"

Ponad 4,3 mln zł przekazali w ub. roku podczas Światowego Dnia Misyjnego wierni w Polsce na wsparcie misjonarzy i projektów misyjnych na całym świecie. Przedostatnia niedziela października, zwana też Niedzielą Misyjną, upłynie pod znakiem modlitw za misjonarzy i uświadamiania wiernych o potrzebach Kościoła misyjnego.

Reklama

W Światowym Dniu Misyjnym w całym Kościele powszechnym zbierane są ofiary na rzecz wsparcia misji i misjonarzy. Wrzucane przez wiernych do puszek środki przekazywane są do dyspozycji papieża, a poprzez Kongregację Rozkrzewiania Wiary przydzielane na konkretne projekty, które będą realizowane na tzw. terenach misyjnych.

Główną ideą Światowego Dnia Misyjnego, zwanego w Polsce Niedzielą Misyjną, jest przypomnienie każdemu wierzącemu, że jest odpowiedzialny za pomoc Kościołowi misyjnemu.

O tym obowiązku przypomina co roku papież Franciszek. W tegorocznym orędziu na Światowy Dzień Misyjny papież dużo uwagi poświęca osobom zakonnym z racji przeżywanego roku życia konsekrowanego. Zachęca jednocześnie katolików do „misyjnej pasji”, która ma się skupić na ukazaniu oblicza Chrystusa każdemu człowiekowi.

Tegorocznemu Dniu Misyjnemu towarzyszy hasło „Od nawrócenia do misji”, które – jak wskazuje ks. dr Tomasz Atłas, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce – nawiązuje do zachęty papieża, aby wszystkie inicjatywy duszpasterskie były przepełnione duchem misyjnym i stałą troską o misje.

Zebrana w tym dniu pomoc materialna przekazywana jest na konkretne projekty, m.in. utrzymanie diecezji i katechetów, budowa nowych kościołów, kaplic i budynków parafialnych oraz remonty już istniejących, budowa bibliotek, szpitali i szkół, czy wyposażenie dydaktyczne i audiowizualne.

Największym beneficjentem środków są misje afrykańskie i azjatyckie, co przy jednocześnie najmniejszym udziale zbieranych ofiar wskazuje na powszechność Kościoła – wskazywał ks. dr Maciej Będziński, sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła.

Takim Kościołem słabym i ubogim, który jednak rozwija się, choć w trudnym kontekście społecznym i politycznym, jest Kościół w Kamerunie. W siedmiu seminariach duchownych o charakterze międzydiecezjalnym kształci się ok. 130 kleryków. Ich powołanie do kapłaństwa wspierają ich rodziny. Miejscowy Kościół nawołuje jednak do adopcji duchowej seminarzystów oraz wsparcia materialnego, także kameruńskich księży wyjeżdżających na zdobycie wykształcenia zagranicą. Mówił o tym dziś w sekretariacie Episkopatu Polski ks. Charles Tanke, doktorant na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Jak poinformowali przedstawiciele Sekretariatu Krajowego Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary, polscy katolicy wsparli w ub. roku misje kwotą 4,3 mln zł. Środki zostały przeznaczone na wsparcie projektów misyjnych przede wszystkim w Indonezji, Ghanie oraz na Seszelach, Komorach, Mauritiusie i wyspie Reunion.

Oprócz modlitwy za misjonarzy i ich pracę oraz zbiórki pieniężnej, Niedziela Misyjna przebiegnie w parafiach pod znakiem kiermaszy i festynów, czy pokazów filmów o tematyce misyjnej. Poszczególne diecezje, parafie, katecheci i świeccy mogą w tym celu wykorzystać wskazówki dydaktyczne dostępne na stronie Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary www.pdrw.missio.org.pl Będą wśród nich m.in. papieskie orędzie na Światowy Dzień Misyjny 2015, filmy o polskich misjonarzach, intencje misyjne, materiały liturgiczne i statystyki.

Obecnie na całym świecie pracuje 2040 misjonarzy i misjonarek z Polski.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
4°C Niedziela
dzień
5°C Niedziela
wieczór
3°C Poniedziałek
noc
2°C Poniedziałek
rano
wiecej »

Reklama