Chorwacja: Premier podał się do dymisji

Na decyzję premiera Chorwacji, Ivo Sanadera, który podał się w środę nieoczekiwanie do dymisji, miało wpływ zablokowanie przez Słowenię procesu integracji kraju do Unii Europejskiej.

"Ten aspekt z pewnością wpłynął na moją decyzję" - przyznał Sanader, który jednocześnie wykluczył "względy zdrowotne", jako przyczynę ustąpienia ze stanowiska. "Dzięki Bogu nie jestem chory" - powiedział szef rządu chorwackiego. "Jest pewne, że projekt europejskiej integracji nie będzie miał przyszłości, jeśli będzie się dopuszczało szantaż jako sposób działania w łonie Unii" - oświadczył Sanader. "Jest rzeczą pewną - dodał - że moja decyzja wynika z faktu, że toleruje się taka postawę (szantażu) i oczekuję, że to się zmieni".

Słowenia od grudnia ubiegłego roku blokuje dalszy proces integracyjny Chorwacji z Unią z powodu braku rozwiązania sporu granicznego na wybrzeżu Adriatyku. Na środowej konferencji prasowej premier Chorwacji oświadczył, że "wycofuje się z działalności politycznej i nie będzie ubiegać się o prezydenturę". Zapowiedział, że zaproponuje prezydentowi Stipe Mesiciowi na to stanowisko swoją zastępczynię, wicepremier i minister ds. rodziny, weteranów i solidarności społecznej Jadrankę Kosor.

Media spekulowały, że Sanader będzie ubiegał się o najwyższy urząd w państwie na początku 2010 roku i dlatego zrezygnuje z funkcji szefa rządu.

Sanader został premierem w 2003 roku, kiedy jego konserwatywna Chorwacka Wspólnota Demokratyczna (HDZ) przejęła władzę od socjaldemokratów; ponownie został szefem rządu w listopadzie 2007 roku. Cieszył się popularnością, choć ostatnio jego rząd musiał stawić czoło piętrzącym się problemom gospodarczym. PKB Chorwacji spadło o 6,7 proc. w pierwszym kwartale i jest to największy zanotowany spadek w ciągu ostatnich 10 lat.

Głównymi celami politycznymi za rządów Sanadera było członkostwo tej byłej jugosłowiańskiej republiki w NATO i Unii Europejskiej. Chorwacja wstąpiła do Sojuszu Północnoatlantyckiego w tym roku, lecz rozmowy akcesyjne z UE utknęły w związku ze sporem granicznym ze Słowenią, należącą już do UE.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  25°C Wtorek
  dzień
  26°C Wtorek
  wieczór
  23°C Środa
  noc
  19°C Środa
  rano
  wiecej »