W Watykanie ukończono prace renowacyjne w Kaplicy Paulińskiej. Cappella Paolina, niemal bezpośrednio sąsiadująca z Kaplicą Sykstyńską, została wzniesiona w Pałacu Apostolskim w 1540 r. Nazwę bierze od Pawła III, który nakazał jej budowę.
Zdobią ją freski Michała Anioła, przedstawiające nawrócenie św. Pawła i ukrzyżowanie św. Piotra. Artysta pracował nad nimi, już u schyłku życia (zm. 1564), z przerwami przez osiem lat (1534-1550). Ponadto w kaplicy oglądać można pochodzące z drugiej połowy XVI stulecia freski innych malarzy (Lorenzo Sabbatiniego i Federico Zuccariego) ze scenami z Dziejów Apostolskich. Zakończenie renowacji zbiegło się z zamknięciem Roku św. Pawła. Prace prowadziło przez pięć lat 20 konserwatorów. Koszta wyniosły ponad 3 mln euro. Malowidła otrzymały też nowe oświetlenie, przypominające światło dzienne.
Watykańska Kaplica Paulińska przeznaczona jest do adoracji Najświętszego Sakramentu. Z okazji ukończenia prac restauratorskich Benedykt XVI zainauguruje ją w sobotę 4 czerwca nieszporami.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.