Śląskie: Zatrzymani fałszerze paliwa

- Trzy osoby zamieszane w sprawę fałszerstwa i wprowadzenia na rynek paliwa wartego co najmniej 2,5 mln zł zatrzymała śląska policja. To członkowie gangu, którego główną część udało się rozbić w lutym tego roku.

Przestępcy odbarwiali olej opałowy i sprzedawali go później jako napędowy - na terenie województw śląskiego i opolskiego. W opinii śledczych, grupa wprowadziła na rynek w latach 2006-2007 co najmniej 744 tys. litrów sfałszowanego paliwa o wartości 2,5 mln zł, przez co Skarb Państwa ucierpiał na ok. 1,3 mln zł.

Ich gang dysponował m.in. siedmioma nielegalnymi odbarwialniami, w których wytrącano barwnik z oleju opałowego przy pomocy ziemi okrzemkowej i kwasu siarkowego. Wytrącony osad był następnie filtrowany przez specjalistyczne pompy.

Na potrzeby prowadzonej działalności przestępcy stworzyli też tzw. firmy-słupy, które m.in. obracały nielegalnym paliwem. Gotowy produkt trafiał do sprzedaży na stacjach benzynowych - głównie na terenie, na którym działała grupa.

W połowie lutego śląska policja zatrzymała w tej sprawie dwanaście osób - w wieku od 30 do 50 lat. Pięć z nich zostało aresztowanych, a dwie kolejne objęto policyjnym dozorem. Podejrzani to mieszkańcy województw: dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego.

Jak poinformował PAP w czwartek młodszy aspirant Adam Jachimczak z zespołu prasowego śląskiej policji, kolejni zatrzymani w ostatnich dniach w tej samej sprawie to: 44-letni krakowianin, 49-letni zabrzanin i 41-letni tarnogórzanin.

"Ponieważ zostali uznani za członków grupy przestępczej, będą odpowiadać za całość popełnionych przez nią przestępstw. Dlatego zarzuca im się m.in. wprowadzenie na rynek 744 tys. litrów odbarwionego oleju opałowego i narażenie tym samym Skarbu Państwa na 1,3 mln zł strat z tytułu nieodprowadzonego podatku" - powiedział policjant.

Nadzorowane przez gliwicką prokuraturę śledztwo prowadzą policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu KWP w Katowicach. Wobec trzech zatrzymanych ostatnio członków grupy zastosowano już dozór policyjny, poręczenia majątkowe i zakaz opuszczania kraju. Wszystkim grozi kara do ośmiu lat więzienia.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  18°C Poniedziałek
  dzień
  20°C Poniedziałek
  wieczór
  18°C Wtorek
  noc
  14°C Wtorek
  rano
  wiecej »