Doktoraty h. c. KUL w rocznicę Unii Lubelskiej

Przedstawiciele narodów, które 440 lat temu podpisały w Lublinie akt Unii Lubelskiej, odebrali 1 lipca tytuły doktorów honoris causa KUL.

Valdas Adamkus podkreślił, że czuje się zobowiązany do kontynuowania pracy na rzecz umacniania partnerstwa między Polską a Litwą w Europie opartej na wartościach chrześcijańskich. „Stosunki Litwy z Polską są szczególne. Dziś spotykają się tu teraźniejszość i przeszłość, a kiedy patrzę na zgromadzoną tu młodzież, wierzę, że widzimy tu naszą wspólną przyszłość” – mówił.

Przypomniał, że we wspólnej historii obu narodów były nie tylko świetlane karty, ale po odrodzeniu niepodległości Litwini i Polacy potrafili przezwyciężyć dzielące ich wydarzenia. „Nasi przodkowie potrafili operować kategoriami szerszymi niż przynależność terytorialna. Dziś mamy wiele powodów, by na fundamencie zaufania budować wspólnie Unię Europejską” – powiedział Adamkus, wymieniając takie obszary współpracy, jak Partnerstwo Wschodnie czy wspólna polityka energetyczna. Zaapelował także do naukowców i działaczy społecznych o poszukiwanie wspólnych punktów dla dalszego wspólnego działania, a do młodzieży o szanowanie wspólnej przeszłości i pielęgnowanie wartości historycznych, a zarazem odpowiedzialne budowanie przyszłości zjednoczonej Europy.

Laudację dla prezydenta Lecha Kaczyńskiego wygłosiła prof. Alicja Grześkowiak. Stwierdziła, że działania prezydenta odnoszące się do wschodniej polityki zagranicznej „stanowią swoistą kontynuację idei, na których zbudowana była Unia Lubelska”. „Mieszczą się one w ramach wskazania Jana Pawła II, przeniesionego na grunt współpracy państw europejskich – ut unum sint. Idea ta, potwierdzając wartości zjednoczonej Europy, łączy państwa, ale równocześnie wyraża szacunek dla wielonarodowości, wielokulturowości i wielowyznaniowości tworzących ją narodów. Właśnie o uwzględnienie wartości chrześcijańskich jako fundamentu Europy, kontynentu szczególnie z nimi związanego, którego tożsamość kulturową i religijną ukształtowało przede wszystkim chrześcijaństwo, upominał się w rokowaniach nad Traktatem Europejskim – powiedziała pani profesor.

Podkreśliła, że dla prezydenta ważnym aspektem współdziałania między narodami jest aktywność w ramach współpracy wschodniej, którą widzi jako partnerstwo strategiczne, za jej ważny kierunek uważając inicjatywę „Partnerstwo Wschodnie”. „Katolicki Uniwersytet Lubelski im. Jana Pawła II, nadając Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Lechowi Kaczyńskiemu tytuł doktora honoris causa, wyraża podziękowanie za Jego służbę Polsce, umiłowanie Ojczyzny, budowanie porozumienia między Narodami i konsekwentne świadectwo wartości chrześcijańskich inspirowane dążeniem do Prawdy Najwyższej” – powiedziała.

„Jest dla mnie wielkim zaszczytem uzyskanie tego tytułu na tym właśnie uniwersytecie i w tym właśnie towarzystwie” - stwierdził Lech Kaczyński. Dodał, że odkąd został prezydentem, starał się mimo oporów i trudności realizować politykę zbliżenia z narodami Ukrainy, Litwy, i w dużo trudniejszych warunkach Białorusi. „Na tej drodze wspólnie z panem prezydentem Adamkusem i panem prezydentem Juszczenką odnieśliśmy niemałe sukcesy. Jestem głęboko przekonany, że w przyszłości odniesiemy podobne sukcesy, jeśli chodzi o zbliżenie z narodem i państwem białoruskim” – stwierdził szef państwa polskiego.

Podkreślił, że działania te wymagają uporu i konsekwencji. „Wymaga to i Huty Pieniackiej, i Pawłukomy, która leży po polskiej stronie koło Przemyśla i była wsią ukraińską. Niełatwo mi było pojechać do Pawłukomy, a panu prezydentowi Juszczence do Huty Pieniackiej. Ale trzeba było to uczynić. I tak należy czynić dalej” – zaznaczył.

Zdaniem prezydenta to samo dotyczy stosunków z Litwą. „Polityka zbliżenia Polski i Litwy, polityka przełamywania urazów, które wytworzył przede wszystkim wiek XX, wymaga uporu, konsekwencji i wzajemnego zrozumienia. Jest to polityka, która ma charakter historyczny, bo niewątpliwie wyłania się z historii. Ale jest to także polityka wynikająca z interesów Polski i Polaków, Litwy i Litwinów, Ukrainy i Ukraińców, Białorusi i Białorusinów. To polityka, która może nam dać należne miejsce w Europie” - podkreślił.

L. Kaczyński powiedział, że tak jak Republika Litewska i Rzeczpospolita Polska są dzisiaj w Unii Europejskiej i w NATO, tak powinny się tam znaleźć Ukraina, Białoruś czy Gruzja, „w dającym się przewidzieć okresie”. „Ja rozumiem dzisiejszą uroczystość, uchwałę Senatu tej wspanialej katolickiej uczelni jako wyraz poparcia dla takiego właśnie stanowiska” – stwierdził.

W uroczystości w KUL, będącej częścią obchodów 440. rocznicy podpisania Unii Lubelskiej, wzięły udział oficjalne delegacje prezydentów i osób towarzyszących, przedstawiciele prezydentów Republik Estońskiej i Łotewskiej, duchowieństwo z prymasem Polski kard. Józefem Glempem na czele, a także przedstawiciele władz państwowych i samorządowych Polski, Litwy i Ukrainy.

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»

TAGI| KUL, LUBLIN

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
14°C Wtorek
rano
18°C Wtorek
dzień
19°C Wtorek
wieczór
14°C Środa
noc
wiecej »