Prał. Lucio Angel Vallejo Balda oraz dr Francesca Chaouqui zostali aresztowani w związku z wyciekiem informacji niejawnych - podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
Jak informuje Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej, w ramach śledztwa policji sądowej, prowadzonego go przez Żandarmerię Watykańską, rozpoczętego przed kilkoma miesiącami w związku z przywłaszczeniem i rozpowszechnianiem wiadomości i dokumentów poufnych, w minioną sobotę i niedzielę dwie osoby zostały wezwane na przesłuchanie na podstawie zebranych materiałów i zdobytych dowodów.
Chodzi o duchownego, prał. Lucio Angela Vallejo Baldę i dr Francescę Chaouqui, którzy w przeszłości byli odpowiednio sekretarzem i członkiem COSEA (Komisji ds. Struktury Ekonomiczno-Administracyjnej Stolicy Apostolskiej, ustanowionej przez papieża w lipcu 2013 r., a następnie rozwiązanej po wypełnieniu swego mandatu).
W następstwie przesłuchania osoby te zostały zatrzymane w areszcie w związku z kontynuacją dochodzenia.
Dzisiaj Urząd Promotora Sprawiedliwości, w osobach promotora sprawiedliwości [odpowiednik prokuratora] prof. Gian Piero Milano i zastępcy promotora sprawiedliwości prof. Roberto Zannottiego, zatwierdziło areszt wyżej wymienionych, postanawiając uwolnić dr Chaouqui, wobec której nie dostrzeżono potrzeby dalszych środków ostrożności, także z powodu jej współpracy w śledztwie.
Sytuacja prał. Vallejo Baldy analizowana jest przez Urząd Promotora Sprawiedliwości.
Trzeba przypomnieć, że ujawnienie informacji i dokumentów poufnych jest wykroczeniem przewidzianym przez ustawę nr IX Państwa Watykańskiego (13 lipca 2013), art. 10 (art. 116 bis).
Odnośnie do książek zapowiedzianych na najbliższe kilka dni, trzeba jasno powiedzieć, że także tym razem, podobnie jak w przeszłości, są one wynikiem poważnej zdrady zaufania, jakiego udzielił papież. Autorzy skorzystali z aktów bezprawnych, z dostarczenia dokumentów poufnych. Reperkusje prawne i ewentualnie karne tej operacji są przedmiotem refleksji ze strony Urzędu Promotora Sprawiedliwości w kontekście ewentualnych dalszych środków. Jeśli okaże się to konieczne, Urząd odwoła się do współpracy międzynarodowej.
Publikacje tego rodzaju nie przyczyniają się w żaden sposób do ustalenia jasności i prawdy, ale raczej tworzenia zamieszania oraz interpretacji jednostronnych i tendencyjnych. Trzeba absolutnie unikać niejasności, sądząc, że jest to sposób, aby pomóc misji papieża.
Liczący 54 lata Hiszpan, prał. Lucio Angel Vallejo Balda, od 2011 roku jest sekretarzem Prefektury Ekonomicznych Spraw Stolicy Apostolskiej i należy do związanego z Opus Dei Stowarzyszenia Kapłańskiego Świętego Krzyża.
Licząca 33 lata córka Marokańczyka i Włoszki Francesca Chaouqui, zanim podjęła pracę w Watykanie, była specjalistką od public relations oraz rzeczniczką międzynarodowego koncernu konsultingowego Ernst & Young.
Przeczytaj też: Watykańskie przecieki. Media: Trwa śledztwo
Chodzi o zabezpieczenie przed zagrożeniami płynącymi z Rosji.