Dogadają się w sprawie mediów publicznych?

Poseł PSL Janusz Piechociński zaproponował w piątek klubom parlamentarnym, prezydentowi i premierowi porozumienie w sprawie mediów publicznych. Przedstawił "Pakt w obronie mediów publicznych" i wezwał do dyskusji nad nim.

Przedstawiciele klubów Waldy Dzikowski (PO), Grzegorz Napieralski (Lewica) i Mariusz Błaszczak (PiS) deklarują, że są otwarci na rozmowy. Poseł PO uważa jednak, że w obecnej sytuacji trzeba poczekać na decyzję prezydenta Lecha Kaczyńskiego w sprawie ustawy medialnej i potem zastanawiać się nad dalszymi krokami.

"Wzywam, żeby przystąpić do rozmów i w trybie pilnym rozważyć czy jesteśmy w stanie - nie przeciwko sobie, ale razem ze sobą - zbudować pozytywny scenariusz" - powiedział Piechociński podczas konferencji prasowej w Sejmie.

Poseł PSL proponuje szybkie stworzenie "społecznie akceptowalnego" systemu finansowania mediów publicznych opartego na składkach wynoszących średnio 5 zł (dla emerytów złotówka), pobieranych wraz z rachunkiem za energię elektryczną.

Piechociński za istotne uważa także doprowadzenie do jak najszybszej cyfryzacji telewizji naziemnej. Jego zdaniem, jeżeli parlament nie uchwali ustawy w tej sprawie, to we wrześniu Sejm powinien przyjąć uchwałę wzywającą do przyspieszenia procesu cyfryzacji.

Według posła PSL należy też ustalić nowe, wypracowane w ramach dyskusji nad "Paktem w obronie mediów publicznych", zasady powoływania członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, a także odpartyjnić media publiczne. Przekonywał, że może w tym pomóc odrzucenie sprawozdania KRRiT przez prezydenta, Senat i Sejm.

Według ustawy o radiofonii i telewizji odrzucenie sprawozdania KRRiT przez Sejm i Senat powoduje, że wygasa kadencja członków Rady, pod warunkiem, że zgodzi się na to prezydent.

Wiceszef klubu PO Waldy Dzikowski pytany o propozycję Piechocińskiego, powiedział PAP, że obecnie należy poczekać na decyzję prezydenta w sprawie ustawy medialnej. "Przypuszczam, że prezydent skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego i wtedy być może zastanowimy się jaką drogą należy iść" - dodał Dzikowski.

"Koalicjant przedstawił pewną propozycję, nie lekceważymy tego i jesteśmy otwarci na różnego rodzaju dyskusje" - zaznaczył wiceszef klubu PO. Dodał, że warto rozważać różne scenariusze, ale nie należy podejmować nerwowych ruchów.

Szef klubu Lewicy Grzegorz Napieralski powiedział PAP, że na razie nie zna szczegółów propozycji Piechocińskiego, ale - jak dodał - warto się z nimi zapoznać. Wyraził zadowolenie z tego, że - jak to określił - "PSL stanęło po dobrej stronie w obronie mediów publicznych".

"Cieszę się, że PSL jest aktywne, bo to pokazuje, że w razie nowelizacji ustawy medialnej podpisanej przez prezydenta będzie można liczyć na ludowców" - zaznaczył.

Na początku tygodnia, podczas konsultacji u prezydenta w sprawie ustawy medialnej, Napieralski zaproponował scenariusz, który zakłada, że Lech Kaczyński podpisuje ustawę, a klub Lewicy przedstawia projekt jej nowelizacji wprowadzający zapisy o finansowaniu mediów publicznych za pomocą odpisu od podatku PIT i CIT.

Rzecznik klubu PiS Mariusz Błaszczak podkreślił w rozmowie z PAP, że PiS jest otwarty na rozmowy w sprawie propozycji Piechocińskiego.

Ocenił, że składka na media publiczne to rozsądna propozycja. "Daje jakąś nadzieję na źródło niezależnego finansowania mediów publicznych. Jest godna przedyskutowania" - zaznaczył.

Prezydent ma czas na podjęcie decyzji w sprawie ustawy do połowy lipca; może ją podpisać, zawetować lub skierować do TK. Nowa ustawa medialna zmienia zasady finansowania mediów publicznych: w miejsce zlikwidowanego abonamentu radiowo-telewizyjnego wprowadza finansowanie z budżetu państwa. Co roku fundusze (w dowolnej kwocie) dla mediów publicznych ma proponować w projekcie budżetu państwa Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji; ostateczną decyzję podejmuje parlament uchwalając ustawę budżetową. (PAP)

tgo/ joko/ ura/ jra/

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
15°C Wtorek
rano
23°C Wtorek
dzień
23°C Wtorek
wieczór
21°C Środa
noc
wiecej »